Předpověď na 15 dní dopředu s přesným rozlišením 10 km dokáže superpočítač zpracovat za méně než hodinu.
Společnost Atos, světový lídr v oblasti digitální transformace, dodá Evropskému středisku pro střednědobé předpovědi počasí (ECMWF) nový superpočítač BullSequana XH2000, který je jedním z nejsilnějších meteorologických superpočítačů na světě. Data ECMWF používají jako podklady pro tvorbu předpovědí také meteorologové z České republiky. Kapacitní superpočítač umožní spolehlivěji předvídat výskyt a intenzitu extrémních povětrnostních událostí v dostatečném předstihu. To je zásadní především z pohledu včasné přípravy na dnes obtížně předvídatelné důsledky klimatických změn, jako jsou bouře, extrémní srážky či naopak sucho způsobující požáry.
BullSequana zvýší výpočetní výkon ECMWF přibližně o faktor 5, což pomůže stovkám výzkumných pracovníků z více než 30 evropských zemí při vytváření střednědobých a dlouhodobých předpovědí počasí. „Prognóza počasí je výpočetně obrovsky náročná a vyžaduje to nejlepší z vysoce výkonné výpočetní síly,“ řekl Florence Rabier, generální ředitel ECMWF. „Díky superpočítači BullSequana XH2000 budeme moci vytvářet vysoce přesné předpovědi za méně než hodinu a rychleji je sdílet s našimi členskými státy. Ty poté naše údaje kombinují s vlastními daty, což jim umožňuje vytvářet mnohem přesnější lokální předpovědi.“
Změny, které nový superpočítač BullSequana přinese:
1. horizontální rozlišení se zvýší z původních 18 km na 10 km (umožní přesnější předpověď přízemních teplot a větrů)
2. vertikální rozlišení vzroste z 91 vrstev na 137 vrstev
3. předpověď bude dostupná denně, zatímco dosud ji bylo možné spočítat jen 2krát týdně
Sophie Proust, ředitelka technologií ve skupině Atos, uvedla: „Ve spolupráci s našimi partnery AMD, Mellanox a DDN jsme vyvinuli řešení, které optimalizuje současný pracovní postup ECMWF tak, aby poskytoval výrazně vylepšené numerické předpovědi počasí. Budeme úzce spolupracovat s ECMWF při zkoumání nových technologií, abychom byli připraveni vyvíjet aplikace nové generace. Spolupráce bude dlouhodobá, v tuto chvíli máme podepsánu čtyřletou smlouvu v hodnotě převyšující 80 milionů euro.“
Společnost Atos úspěšně nasadila systémy BullSequana v mnoha předních evropských superpočítačových centrech, které provádějí buď produkční nebo výzkumné práce v oblasti předpovědí počasí, modelování zemských a klimatických systémů, včetně Meteo France, Německého centra pro výpočet klimatu, španělského AEMet, Královského nizozemského meteorologického ústavu a Plymouth Marine Laboratory ve Velké Británii. Atos je také partnerem ECMWF a dalších národních meteorologických center v evropských projektech ESCAPE2 a ESIWACE2, což jsou modely počasí příští generace.
ECMWF se sídlem v Readingu ve Velké Británii je nezávislá mezivládní organizace podporovaná 34 členskými a spolupracujícími státy v celé Evropě a má největší archiv číselných údajů o predikci počasí na světě. Systém bude dodán a nainstalován v datovém centru ECMWF v italské Boloni v roce 2020, přičemž služba bude zahájena v roce 2021. Atos bude lokálně spolupracovat s E4 Computer Engineering pro správu, provoz a údržbu systému.
Atos vytvořil projekt Thought Leadership v oblasti superpočítačů a velkých dat, který je také součástí jeho programu Digital Vision.
Veškeré modelování závisí na dvou věcech: Znalosti aktuálního stavu a porozumění tomu, čím a jak byl způsobem. Důležité je si uvedomit, že jde o přítomnost a minulost, tedy o hypoteticky plně poznatelnou časovou oblast. Modelování budoucnosti je tedy založeno na poznání minulosti a přítomnosti. Jelikož počasí je svou povahou přírodní jev, který je výrazně ovlivńován známými i neznámými přírodními vlivy, avšak je výrazně ovlivněn antropogenickými modifikacemi prostředí. Proto jsou všechny meteorologické modely zatíženy systematickou chybou, která se projevuje degresivním úbytkem přesnosti původně zcela přesné předpovědi na výchozí den. Především modelování budoucích srážek se ukazuje jako velký problém, protože nejsou zcela známy všechny faktory, které vedou ke vzniku srážek a k jejich územnímu výskytu.