(c) Graphicstock

Světová jaderná kapacita by se mohla do roku 2050 více než zdvojnásobit

Jeden ze scénářů vývoje jaderných kapacit podle MAAE počítá s tím, že instalovaný výkon všech jaderných elektráren vzroste z 392 GW na konci roku 2016 až na 874 GW v roce 2050. Celkový podíl jádra na výrobě elektřiny by se zvýšil z dnešních 11 na 13,7 %. Předpoklad vychází ze současných projekcí ekonomického růstu a poptávky po elektřině.

Vysoký scénář vývoje odhaduje, že kolem roku 2025 by se tempo připojování nových jaderných elektráren k síti dostalo k 30 až 35 jednotkám za rok. Stejnou rychlostí přibývaly jaderné reaktory naposled v roce 1984, kdy jich bylo připojeno 33. Světové průmyslové a výrobní kapacity (především v oblasti ocelářství) je Mezinárodní agentury pro atomovou energii v současnosti schopná pokrýt výstavbu až 34 reaktorů ročně. Hlavní výzvou je politická podpora výstavby, monetizace hlavních výhod jaderné energetiky v porovnání s dalšími zdroji (např. ocenění nízkých emisí CO2) a lepší komunikace příležitostí i rizik s širokou veřejností.
Tahounem výstavby bude podle MAAE podobně jako dnes střední a východní Asie, kde se kapacita jaderných zdrojů během následujících třiceti let zvýší o 350 %. Přestože instalovaný výkon jaderek v Evropě (bez východní Evropy a Ruska) podle odhadů nejprve klesne, do roku 2050 by se měl vrátit lehce nad současnou úroveň (odhadem na 120 GW v porovnání s dnešními 113 GW).
MAAE vypracovala rovněž scénář nízkého vývoje. Ten předpovídá v letech 2030 až 2040 pokles jaderných kapacit na 332 GW, především z důvodu odstavování dosluhujících elektráren. V roce 2050 by se však měl vrátit na současnou úroveň kolem 320 GW, což bude odpovídat asi 6% podílu na světové výrobě.

tisková zpráva České nukleární společnosti

Měsíc, zdroj: NASA/Wikipedia, licence obrázku public domain

Mise LUMI od TRL Space byla zařazena do programu průzkumných misí Evropské kosmické agentury

Start první fáze měsíční mise LUMI (Lunar Mapper and Inspector), která umožní průzkum jižního pólu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *