(c) graphicstock.com

Téměř rekord: Exoplanety s nejkratší dobou oběhu

Na nově objevené planetě EPIC 228813918 b trvá rok jen 4 hodiny a 19 minut.

Planetu objevil během mise K2 kosmický dalekohled Kepler a to v rámci kampaně číslo 10 od července do září 2016. Její poloměr je 0,9 Země.

U červených trpaslíků se obyvatelná oblast nachází podstatě blíže k hvězdě, ale EPIC 228813918 b obíhá přece jen až příliš blízko. Mateřská hvězda má navíc teplotu 3500 Kelvinů a velikost a hmotnost 40 % Slunce.

Na povrchu EPIC 228813918 b nebudou zrovna ideální podmínky. Planeta obíhá jen 900 tisíc kilometrů od hvězdy, bude mít vázanou rotaci a na jejím povrchu bude teplota minimálně 1500 Kelvinů.

Hmotnost planety není možné měřením radiálních rychlostí zjistit. Na to je planeta až moc malá.

To, že nic nebylo změřeno, ale dává jistá omezení. Totéž platí pro hustotu. Vzhledem k tomu, že se planeta i přes malou vzdálenost od hvězdy nerozpadla, musí mít určitou hustotu. Na této hustotě je závislá tzv. Rocheova mez, při jejímž překročení je planeta slapovými silami hvězdy roztrhána.

Planeta by mohla být složena z železa a silikátů. Obsah železa bude větší než už Země, Venuše či Marsu, ale menší než u Merkuru.

Už dříve byly objeveny planety s oběžnou dráhou v řádu jen několika hodin. První příčky v tomto ohledu okupují planety u pulsarů, pokud je vůbec můžeme označovat za planety.

Když tyto objekty odmyslíme, tak by rekordmanem měla být planeta KOI-1843 b. Její oběžná doba je 4 hodiny a 14 minut, což je zhruba o pět minut méně, než v případě nově objevené EPIC 228813918 b.

autor: Petr Kubala
Převzato z webu Exoplanety.cz, upraveno

Další kolo sporu: kapalná voda prý na Venuši nikdy nebyla

Nová studie došla k závěru, že Venuše nikdy nebyla obyvatelná – navzdory tomu, že se …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *