Kardiologové v Nemocnici Na Homolce v rámci klinické studie u prvních pacientů s fibrilací síní úspěšně použili novou ryze českou technologii, která mění standardy léčby. Pacientům s nejčastější srdeční arytmií nabídne rychlejší, šetrnější a bezpečnější katetrizační zákroky
Tato metoda pacientům přináší řadu benefitů:
Zákrok je o 40–70 % kratší oproti tradičním metodám díky kombinaci pulzní technologie a katetru, který je svým designem unikátní.
Minimalizuje riziko poškození okolních tkání, což zvyšuje bezpečnost a šetrnost zákroku.
Single-shot izolace plicních žil (PVI): Jednoduše a efektivně izoluje plicní žíly, která je hlavním spouštěčem fibrilace síní, což zkracuje délku zákroku o 40–70 %.
Univerzálnost a snadné použití: Lékař dokáže měnit tvar katetru podle potřeby, což mu umožňuje přizpůsobit léčbu anatomii srdce každého pacienta, což zároveň otevírá možnost i pro další terapeutická využití.
První pacienti dostali nový systém v rámci klinické studie, kterou v České republice vede prof. MUDr. Petr Neužil, CSc., FESC, primář kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce. „Jsem hrdý na to, že tu máme po dlouhé době první českou technologii, kterou můžeme využít pro intervenční zákroky. U prvních šesti pacientů, které jsme spolu s kolegou prof. Vivekem Reddym katetrem Easy Pulz v Nemocnici na Homolce ošetřili, se zákrok prokázal jako bezpečný, účinný a jednoduchý. První výsledky naznačují, že půjde o technologii, která má velký potenciál usnadnit a zlepšit léčbu našich pacientů, říká prof. Neužil.“
Za vývojem katetru stojí tři klíčová jména: prof. Petr Neužil, prof. MUDr. Štěpán Havránek, Ph.D. z 1. lékařské fakulty UK v Praze a MUDr. Pavel Hála z Fyziologického ústavu 1. lékařské fakulty UK, kteří v letech 2020–2024 provedli největší počet zkoušení na biomodelech ve společné experimentální laboratoři 1. LF UK. Laboratoř Fyziologického ústavu 1. LF UK pod vedením doc. MUDr. Mikuláše Mlčka, Ph.D. poskytla kompletní zázemí pro čtyři roky trvající výzkum.