(c) Graphicstock

Unikátní zákrok – autotransplantace ledvin

Autotransplantace ledvin – netradiční operační výkon, který dává naději pacientům, u kterých jiné léčebné metody selhaly.

Jedná se o efektivní chirurgický výkon, během kterého se obě nebo častěji jen jedna zbývající ledvina pacientovi chirurgicky odstraní, mimo jeho tělo se upraví a poté se transplantuje zpět pacientovi, obvykle na jiné místo než to původní. Autotransplantace na začátku tohoto roku zachránila i pacientku Terezu, které lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny vyjmuli a ošetřili její vlastní nemocnou ledvinu i s močovodem a po ošetření ji transplantovali zpět. Pacientka se díky této operaci vyhnula nejhoršímu –zhroucení funkce ledvin s rizikem pravidelně docházet na dialýzu. Téměř dva měsíce od výkonu jí ledvina funguje výborně a Tereza se může naplno věnovat své práci a koníčkům. Právě na téma ledvin a zdraví žen upozorňuje již dvanáctý ročník Světového dne ledvin, který letos připadá na čtvrtek 8. března 2018.

Tereza (28 let) měla zajizvené obě ledviny a močovody, jejich funkce se postupně zhoršovala, až došla do kritické fáze a pacientka mohla skončit se selháním ledvin. Mladá žena prodělala mnoho urologických operací, ale její zdravotní stav se stále nelepšil a hrozilo, že bude muset pravidelně docházet na dialýzu. „Pacientka byla přijata na naše pracoviště po domluvě s referujícím urologickým oddělením. Měla opakovaně infekce močových cest, vysoké teploty a byla permanentně na antibiotikách, takže byla cílem autotransplantace. Infekce se neustále opakovaly, zúžení močovodu se i přes opakované urologické zákroky nedařilo ošetřit. Jedinou možností, jak jí zachránit ledvinu, byla bilaterální nefrektomie a sekvenční autotransplantace. Druhá ledvina ještě před výkonem pracovala pouze na 24 %, takže u ní již nebyla šance na vyléčení. Operace proběhla v celkové anestezii, staro-nová ledvina pacientce bezproblémově funguje a nyní, téměř dva měsíce od výkonu, se pacientka vrátila ke svým každodenním aktivitám,“ podotýká přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM doc. MUDr. Jiří Froněk, Ph.D. FRCS a dodává: „Když nemocnou ledvinu a močovod odstraníme, tak ji hned musíme zchladit a promýt stejným konzervačním roztokem, který užíváme u transplantací orgánů včetně ledvin. Poté musíme ledvinu a zejména močovod rekonstruovat tak, abychom mohli všechny struktury znovu napojit a současně vyřešili problematická zúžení močovodu, která pacientku doteď trápila. Poté ledvinu takzvaně autotransplatujeme, tedy vkládáme níže do pánve, její cévy napojíme na cévy pánevní a zbytek opraveného močovodu přímo na močový měchýř.“

Tento operační výkon chirurgové aplikují u pacientů v IKEM jen výjimečně. Ročně se zde však uskuteční naprostá většina transplantací ledvin od žijících dárců v České republice a v případě všech typů transplantací ledviny reprezentuje IKEM jeden z největších evropských transplantačních programů. „Za uplynulý rok 2017 jsme transplantovali celkem 252 ledvin, z čehož se ve 45 případech jednalo o ledvinu od žijícího dárce. Autotransplantace vlastní ledviny je však ojedinělý chirurgický výkon a nejedná se o klasickou transplantaci. Nemocného k této operaci indikuje urolog nebo chirurg, pacient není ani zařazen na čekací listinu k transplantaci a po výkonu nemusí užívat imunosupresiva,“ vysvětluje přednosta Transplantcentra IKEM prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc.

V Transplantcentru IKEM se ledviny transplantují již více než 50 let. Institut klinické a experimentální medicíny pacientům nabízí komplexní nefrologické, chirurgické a urologické zázemí, které zabezpečuje léčebně–preventivní činnost v celém rozsahu oboru. „Lékaři zde na světové úrovni pečují o nemocné s nezvratným selháním funkce ledvin, a to především před a bezprostředně po transplantaci ledviny. Možnost autotransplantace však posouvá hranice medicíny zase o kus dál,“ říká ředitel IKEM MUDr. Aleš Herman, Ph.D.

tisková zpráva Institutu klinické a experimentální medicíny

Měsíc, zdroj: NASA/Wikipedia, licence obrázku public domain

Mise LUMI od TRL Space byla zařazena do programu průzkumných misí Evropské kosmické agentury

Start první fáze měsíční mise LUMI (Lunar Mapper and Inspector), která umožní průzkum jižního pólu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *