V pondělí 14. března ráno asi 30 minut po půlnoci byla v České republice pozorovatelná polární záře. Úkaz trval velice krátce a ačkoliv bylo možné jej slabě vidět i pouhýma očima, protože to nikdo neočekával, pozorování jsou dosti ojedinělá. Jedno takové se podařilo Petru Horálkovi z Fyzikálního ústavu v Opavě, který tu noc sledoval geomagnetickou aktivitu při svém pobytu na Ústupkách a úkaz se mu podařilo zaznamenat časosběrným snímáním na břehu Sečské přehrady .
Níže najdete galerii obrázků a časosběrné video polární záře z 14. března 2022. Snímky, které byly pořízeny časosběrně na 20s expozice, pocházejí z Ústupek u Sečské přehrady. V noci sice velice silně foukalo, ale to neodradilo od vyhlížení úkazu, který byl velmi prchavý a dopředu jen těžce předppovězitelný. Jediným indikátorem, že k tomu může v noci dojít, byly hodnoty na magnetometrech ze Švédské Kiruny a také družice ACE. Polární záře jsou v Česku vzácné, protože je k nim potřeba silná sluneční aktivita a vhodné pozorovací podmínky. Slunce nyní pozvolna spěje do maxima své aktivity a tedy i šance na silnější geomagnetické bouře.
V posledních dnech ale také v Česku bylo dlouhodobě jasno, což v kombinaci se včerejší geomagnetickou bouří přineslo právě ty vzácné podmínky viditelnosti polární záře i z Česka. Záře ale byla vidět jen asi 15 minut, a kdo nesledoval průběžne aktivitu na tzv. aurorálních monitorech, ani nemohl tušit, že k něcemu takovému dojde. Není ale vyloučeno, že se toho v následujících letech, ne-li ještě v tomto roce dočkáme znovu. Největší šance na polární záře jsou kolem rovnodennosti (která se nyní blíží). Více jsme popsali v loňské tiskové zprávě.
„Níže najdete galerii obrázků a časosběrné video polární záře z 14. března 2022.“
Nenasiel som 🙁