Struktura kosti, Zdroj: Pixabay, Pixabay License. Volné pro komerční užití

V Motole provedli první segmentální náhradu kyčelní hlavice v ČR

Vlastní implantát a nástroje potřebné pro jeho implantaci byly tuzemským výrobcem vyhotoveny z titanové slitiny.

Lékaři z Kliniky dětské a dospělé ortopedie a traumatologie 2. LF UK a FN Motol provedli v loňském roce první implantaci individuálně vyrobené částečné povrchové náhrady hlavice kyčelního kloubu u mladého pacienta se segmentální nekrózou hlavice kyčelní kosti. Šlo o vůbec první implantaci na bázi individuálně zhotoveného implantátu tohoto typu v České republice.

Segmentální kostní nekróza – stav, kdy dochází k odumření části kosti v důsledku nedostatečného prokrvení – vznikla v oblasti hlavice kosti stehenní u 29letého pacienta následkem terapie kortikosteroidy z důvodu nádorového onemocnění.

„Pacient se dostal do naší péče koncem roku 2023 kvůli zhoršujícím se bolestem levého kyčelního kloubu. Vyšetření potvrdila ohraničenou nekrózu hlavice stehenní kosti, vhodnou pro segmentální náhradu“ vysvětluje prof. MUDr. Vojtěch Havlas, Ph.D., přednosta Kliniky dětské a dospělé ortopedie a traumatologie 2. LF UK a FN Motol.

Po sérii specializovaných vyšetření zahrnujících CT a MR bylo na základě potvrzení vhodné lokalizace nekrózy, která nezasahovala více než 1/3 kulové úseče hlavice rozhodnuto o provedení individuální částečné povrchové náhrady.

Vlastní implantát a nástroje potřebné pro jeho implantaci byly tuzemským výrobcem vyhotoveny z titanové slitiny pomocí speciální technologie 3D-tisku po zhotovení makety na podkladě provedeného 3D-CT vyšetření.

Povrch individuálního implantátu je na straně kloubní plochy hladký a leštěný, s cílem snížení otěrových vlastností, na straně kosti je naopak porézní za účelem usnadnění vhojení do kosti.

„Operaci jsme provedli speciálním operačním přístupem pomocí takzvané řízené luxace hlavice stehenní kosti, s cílem ochránit cévní zásobení hlavice v průběhu celé operace i po ní,“ upřesňuje profesor Havlas.

Během výkonu bylo po šetrné preparaci kloubního pouzdra do hlavice v místě defektu vyfrézováno lože pro umístění implantátu ve tvaru kužele, s povrchem přesně odpovídajícím původnímu zakřivení povrchu hlavice, jak bylo naplánováno předoperačně na základě 3D-CT modelu.

Pooperační nález byl na RTG snímku velmi dobrý, v dalším sledování v průběhu roku 2024 bylo kontrolováno vhojování a neměnné postavení implantátu v kosti.

„Po operaci se mi hned ulevilo od bolestí. Za tři měsíce mi doktoři dovolili plnou zátěž, a i pohyblivost kloubu se postupně výrazně zlepšila. Do normálního života jsem se mohl vrátit už za půl roku od zákroku. Teď při poslední kontrole už zvládám běžnou zátěž bez problémů a dokonce mi povolili začít s prvními sportovními aktivitami,“ popisuje sám pacient.

Daný semikonzervativní přístup k řešení nekrózy hlavice kosti stehenní lze považovat za velmi inovativní, protože pacienta ušetří nutnosti implantace totální kloubní náhrady v mladém věku, se související vysokou pravděpodobností potřeby dalších složitých servisních operací v průběhu života. V současné době autoři operačního postupu z Kliniky dětské a dospělé ortopedie a traumatologie 2. LF UK a FN Motol pracují na zlepšení povrchových vlastností implantátu s cílem maximalizace jeho životnosti.

„Pokud by se podařilo dosáhnout více nežli 5leté životnosti tohoto typu segmentální náhrady, šlo by o významný pokrok v přístupu k léčbě postižení hlavice kosti stehenní nekrózou nejen u pacientů po maligních onemocněních, ale i při nejrůznějších systémových chorobách vyžadujících kortikoterapii,“ uzavírá profesor Havlas.

tisková zpráva FN Motol

Na stopě neurodegenerativním onemocněním

Změny v řeči, čichu a spánku patří mezi velice citlivé ukazatele patologických procesů v mozku. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *