V Praze byl rybník už v 10. století

Vědci z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích spolupracovali na průzkumu nejstarší rybniční nádrže v Čechách. Její zbytky se nacházejí pod pražskými novoměstskými domy. Podle nejnovějších výsledků zde nádrž existovala již v 10. století.

„Na základě starších výzkumných prací se vědělo, že toto místo je z vědeckého hlediska zajímavé a může poskytnout důležité informace. Výzkum v těchto místech však dosud nebyl možný z důvodu husté zástavby. Měli jsme štěstí, že zde probíhala rekonstrukce podzemních garáží, to nám umožnilo prozkoumat sedimenty nejstarší rybniční nádrže v Čechách, “ sdělila Adéla Pokorná z Laboratoře archeobotaniky a paleoekologie Přírodovědecké fakulty JU.

Na objevu se podíleli budějovičtí a pražští biologové a archeologové. Záchranný archeologický výzkum se prováděl v suterénu domu, stojícího v blízkosti křižovatek ulic V Tůních a Na Rybníčku v Praze 2. Během výzkumných prací byla provedena řada analýz, například analýza rostlinných makrozbytků, pylová analýza, analýza dřev a uhlíků, a také analýza šupin a zbytků rybích kostí. Biologové zdokumentovali zajímavou skladbu druhů ryb, například lína nebo okouna.

Radiouhlíkovou metodou (z nalezených semen merlíku bílého) se podařilo datovat počátek této nejstarší rybniční nádrže v Čechách do 10. století. Současně vědci získali cenné informace o vlivu člověka na okolí v dané lokalitě od 10. do 14. století. Podařilo se například odhalit postupné změny kvality vody v nádrži. Voda byla původně čistá, během času ale organické znečištění vedlo ke zhoršování její kvality. Vlivem člověka se také postupně měnil charakter okolní vegetace.

Vodní nádrž pravděpodobně zanikla v souvislosti se založením Nového města pražského ve 14. století. Nejpozoruhodnějším výsledkem tohoto výzkumu je přímý důkaz původu místních názvů ulic V Tůních a Na Rybníčku. Vědcům se podařilo potvrdit, že názvy ulic mají reálný historický základ.

Výsledky výzkumu zveřejnil v červnovém čísle mezinárodní vědecký časopis Hydrobiologia.

Laboratoř archeobotaniky a paleoekologie Přírodovědecké fakulty JU (LAPE) je unikátní pracoviště, které zastřešuje mnoho oborů. Umožňuje komplexní zkoumání minulosti na základě rostlinného a živočišného materiálu z archeologických nalezišť.

tisková zpráva Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích

Objev mini-neptunu a tajemství ztraceného horkého jupitera v systému TOI-2458

Horký jupiter se mohl zformovat přímo na místě ve velmi blízké vzdálenosti od hvězdy. Tým …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *