Nová studie vypadá na první pohled více než optimisticky. U červených trpaslíků bychom měli doslova zakopávat o planety podobné svou velikostí Zemi.
S červenými trpaslíky je to složité. Jsou to nejpočetnější hvězdy v Galaxii, obyvatelná oblast je blízko od nich, takže planety vhodné pro život mají krátkou oběžnou dobu. Společně s malou hmotností a velikostí hvězdy to vytváří dobré podmínky k objevování planet podobných Zemi.
Na druhou stranu mohou mít případné planety vázanou rotaci. Menší hvězdy ve svém mládí vyzařovali nebezpečné záření a také obyvatelná oblast mohla být dál od hvězdy.
V nové studii provedli vědci simulace. Podívali se, jaké planety vzniknou z protoplanetárních disků u těchto hvězd. Červení trpaslíci by měli být přístavy pro planety o velikosti 0,5 až 1,5 Země s maximem okolo 1,0 poloměrů Země.
Množství vody bude závislé na třech kritériích: počátečních podmínkách, historii a současnosti. Záleží, kde planeta vznikla a kolik vody se vyskytovalo v dané oblasti protoplanetárního disku.
Pokud hvězda vyzařovala ve svém mládí více záření, mohla planetu o velkou část vody připravit a samozřejmě také současné podmínky budou důležité – zda má planeta vázanou rotaci, složení atmosféry apod.
Většina z planet může mít kolem 10 % vody. Pro srovnání: v případě Země tvoří voda jen 0,02 % hmotnosti planety. Mělo by platit, že čím delší byla životnost disku, tím více vody planeta bude mít.
Je ovšem otázkou, zda je to zrovna dobrá zpráva. Jak se říká, všeho moc škodí. V případě planet to může být podobné. Příliš mnoho vody může podle některých studií zabránit regulaci teploty na povrchu a destabilizovat klima.
Takže je to nakonec paradoxní? Obíhají červené trpaslíky planety o velikosti Země se spoustou vody…ale jsou mrtvé světy? Uvidíme.
autor: Petr Kubala
Převzato z webu Exoplanety.cz, zkráceno