Očekává se osminásobný nárůst mobilního datového provozu, který dosáhne téměř 107 exabytů (EB) měsíčně. Do roku 2023 bude k internetu věcí připojeno 3,5 miliardy mobilních zařízení.
Komerční spouštění 5G sítí a rozsáhlé nasazení mobilního internetu věcí jsou ústřední body posledního vydání zprávy Mobility Report společnosti Ericsson.
Předpověď počtu mobilních připojení k internetu věcí byla od listopadu 2017 téměř zdvojnásobena. Nyní Ericsson očekává, že celosvětově dosáhneme 3,5 miliard připojení již v roce 2023. Do značné míry k tomu přispěje rozsáhlé nasazování IoT v Číně. Základem tohoto růstu jsou nové komplexní technologie mobilního internetu věcí, jako jsou NB-IoT a Cat-M1, které umožňují operátorům zlepšit provozní výkonnost sítí a zvýšit tak hodnotu pro zákazníka.
Mobilní operátoři na celém světě zprovoznili více než 60 mobilních IoT sítí. Na existující LTE síti použili zmíněné technologie, aby mohli podporovat širokou diverzitu jejího použití. V Severní Americe jsou tyto aplikace soustředěny v logistice a fleet managementu, zatímco v Číně jsou to chytrá města a chytré zemědělství.
První uvedení 5G sítí do komerčního provozu tento rok
Očekává se, že Severní Amerika bude průkopníkem zavádění 5G s tím, že všichni hlavní američtí operátoři plánují spustit 5G mezi koncem roku 2018 a polovinou roku 2019. Na konci roku 2023 by mělo být téměř 50 procent všech mobilních připojení v Severní Americe uskutečněno v 5G sítích. Severovýchodní Asie (PH: asi se myslí Čína/Japonsko?) následuje s 34 procenty a západní Evropa s 21 procenty.
Celosvětově se nejmasivnější nasazování 5G sítí očekává od roku 2020. Ericsson do konce roku 2023 předpovídá více než jednu miliardu 5G připojení v rámci vylepšených širokopásmových mobilních sítí, což bude znamenat podíl okolo 12 procent všech mobilních připojení.
V průběhu předpokládaného období se odhaduje osminásobný nárůst mobilního datového provozu, který dosáhne téměř 107 exabytů (EB) měsíčně – což je objem dat, který odpovídá tomu, že každý mobilní zákazník na světě bude sledovat full HD video 10 hodin měsíčně. Do roku 2023 by měly celosvětově 5G sítě přenášet více než 20 procent mobilního datového provozu. To je 1,5krát víc, než je celkový současný provoz v sítích 4G/3G/2G.
Stejně jako u předchozích generací mobilních sítí se i u 5G očekává, že se ke komerčnímu použití nasadí nejdříve v hustě obydlených městských oblastech, ve kterých poskytne vylepšené širokopásmové mobilní připojení a pevné bezdrátové připojení (FWA). Další možnosti využití přicházejí například z automobilového a zpracovatelského průmyslu, veřejných služeb a zdravotnictví.
Fredrik Jejdling, výkonný viceprezident a ředitel Business Area Networks, říká: „Rok 2018 je rokem, kdy 5G sítě půjdou do komerčního provozu a také dojde k masivnímu nasazení mobilního internetu věcí.“ Tyto technologie slibují nové možnosti, které ovlivní životy lidí a přetvoří průmyslová odvětví. K této změně dojde, jen pokud se spojí síly hlavních aktérů tohoto odvětví a regulátorů, kteří se musí zaměřit na spektrum, standardy a technologie.
První generace 5G koncových zařízení přenášejících pouze data se očekává v druhé polovině roku 2018. První komerčně prodávané chytré telefony podporující 5G jsou očekávány na začátku následujícího roku, přičemž k podpoře velmi vysokých frekvenčních pásem by mělo dojít mezi začátkem a polovinou roku 2019.
Zpráva společnosti Ericsson o mobilitě zahrnuje také body, které se věnují provozní výkonnosti sítí očima zákazníků, chytré výrobě, chytrým strojům v řízení sítí a zaměřuje se i na důležitost zajištění vhodného frekvenčního spektra pro 5G.