Kovová skla jsou amorfní slitiny různých kovů, které nabízejí mnohé unikátní vlastnosti. Bývají např. lehké, přitom pevné a odolné. Problémem však dosud byla technologie výroby. Slitina musí ztuhnout velmi rychle, aby se nestačila vytvořit krystalová struktura. Z toho zase vyplývá určitá maximální tloušťka odlitku, která se např. u železných skel pohybovala pouze v rozměrech několika milimetrů. Jednotlivé vrstvy se spolu dají sice různě spojovat, ale lepený laminát už zase mnohé požadované vlastnosti postrádá.
Vědci z North Carolina State University (vedoucí týmu Zaynab Mahbooba) nyní v časopisu Applied Materials Today prakticky předvedli postup, o který se technologové snaží již asi 15 let. Na 3D tiskárně se jim podařilo připravit váleček s tloušťkou řádově překračující maximální rozměry při klasickém odlévání. Postupuje se po vrstvách prášků tlustých pouze 20 mikrometrů, které se v každé fázi taví laserem. Kov pak tuhne dostatečně rychle, aby si zachoval své amorfní vlastnosti, ale současně se na sebe jednotlivé vrstvy pevně navážou.
Není důvod, proč by tato technika nemohla být použita k výrobě libovolné amorfní slitiny, stačí dodat příslušnou směs kovů v podobě prášku. Navíc si celkem levně lze hrát s prášky různého složení a tímto způsobem odlaďovat složení na míru požadované aplikaci. Současně půjde rovnou vyrábět i předměty s komplikované geometrií.
Jako jedna z hlavních aplikací kovových skel se bez dalších podrobností uvádějí efektivnější elektromotory.
Zdroj: Phys.org
Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů
Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …