Plošný spoj, foto Martin Brož, zdroj Wikipedia, licence obrázku: volné dílo

3D tiskárna umožňuje tisknout desky plošných spojů

Společnost AMTECH představí DragonFly 2020 Pro, systém aditivní výroby umožňující 3D tisk desek plošných spojů (DPS). Toto řešení podle dodavatele otevírá obrovský potenciál podnikům z odvětví vývoje a výroby high-tech produktů a spotřební elektroniky.

Výrobcem systému DragonFly je izraelská společnost Nano Dimension; AMTECH bude produkty Nano Dimension dodávat na trzích v České republice, na Slovensku, v Polsku a na Ukrajině.

3D tisk DPS je v případě systému DragonFly proces, při kterém tisková hlava tiskne souběžně kapky nevodivého foto-polymeru a vodivého nano-stříbrného inkoustu. Jedná se o plně aditivní proces, tj. jak polymer, tak stříbro se postupně tiskne po jednotlivých kapkách a vrstvách. Na rozdíl od konvenčního způsobu výroby DPS, který vyžaduje několik zařízení, chemických procesů a složité výrobní postupy, je celý proces tvorby DPS realizován jediným zařízením.

Systém vychází vstříc potřebám malosériové výroby a rychlejšího uvádění produktů na trh. Jakmile je nová DPS navržena, je možno její prototyp tímto způsobem vytisknout v řádu hodin a okamžitě otestovat, opravit vady a aktualizovat návrh. V případě konvenčního způsobu bývá celý proces mnohem zdlouhavější (v řádu týdnů) a nákladnější.

Systém DragonFly je určen především vývojovým společnostem či vývojovým oddělením v rámci velkých podniků, dále organizacím s potřebou utajení, které nechtějí sdílet své návrhy se svými dodavateli, a také malým a středním podnikům. Vedle prodeje samotného systému DragonFly bude AMTECH poskytovat i možnosti tisku DPS jako služby, které umožní zájemcům vyvíjet návrhy nových produktů bez nutnosti vysokých investic do jejich prototypování.

AMTECH bude tuto a další technologii vystavovat ve dnech 19.–22. března na veletrhu AMPER (v hale F, na stánku 3.11).

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *