Nafukovací obytný modul bude dnes nepochybně nejatraktivnější zásilkou, kterou má k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) vynést nosná raketa Falcon 9 s nákladní lodí Dragon. Let bude prvním projektem soukromé společnosti SpaceX po nezdařeném startu loni v létě, kdy nosná raketa Falcon explodovala.
Nafukovací modul BEAM (Bigelow Expandable Activity Module) je výrobkem společnosti Bigelow Aerospace a dnešní start bude počátkem jeho dvouletého ostrého testu. Po připevnění k vesmírnému komplexu se v květnu naplní vzduchem do objemu 16 krychlových metrů, tedy do velikosti malé ložnice.
Bydlet v něm prozatím ale nikdo nebude. Počítá se s tím, že posádka ISS do modulu čtyřikrát až šestkrát za rok vstoupí, aby odebrala vzorky vzduchu a změřila teplotu a radiaci.
Pokud se experiment podaří, půjde podle amerických expertů o malou revoluci v kosmickém bydlení. Nafukovací moduly se mají využívat při budování základen na Měsíci a Marsu. Vědci nyní pracují na vylepšení obalu, který má být odolnější proti nárazu kosmického „smetí“, než plášť standardních modulů.
Po dvou letech bude nafukovací modul odpojen a poslán k Zemi, kde shoří v atmosféře. Už za půl roku ale má být podle agentury AP k ISS dopraven další model. Společnost Bigelow Aerospace chce dokonce vyrobit nafukovací modul o velikosti autobusu a nakonec prý i velký nafukovací hotelový komplex.
Společnost SpaceX očekává dnešní start s napětím, protože zatím poslední start nákladní lodě Dragon k ISS se koncem loňského června nezdařil. Nosná raketa Falcon 9 explodovala zhruba dvě a půl minuty po vypuštění, zřejmě kvůli závadě ocelové vzpěry, která uvolnila héliové tlakové lahve.