Oblíbená prázdninová akce Archeologické léto je zpátky! Odborníci z Archeologických ústavů AV ČR a několika desítek dalších institucí zvou na návštěvu atraktivních archeologických lokalit a míst se zajímavou a mnohdy tajemnou historií. K jakému účelu mohla sloužit kruhová stavba z období neolitu v Praze-Vinoři? Co víme o mohyle Žuráň, z níž řídil Napoleon bitvu tři císařů? Jak probíhá dobrodružný archeologický výzkum na dně přehrady v Mohelně? Na tyto i mnohé další otázky odpoví profesionální archeologové přímo v terénu. Od 14. června můžete společně s nimi prozkoumat přes 90 atraktivních lokalit s výběrem z více než 250 komentovaných prohlídek na celém území ČR.
Přijďte se podívat na neolitický rondel, hradiště z doby bronzové až raného středověku, středověké hrady! Každoroční celorepubliková akce organizovaná Archeologickými ústavy Akademie věd ČR v Praze a v Brně ve spolupráci s více než pěti desítkami vědeckých, muzejních a dalších regionálních pracovišť nabídne i letos program prohlídek archeologických lokalit s odborným výkladem profesionálních archeologů. Rozšíří tak nabídku poznávacích a výletních cílů pro laickou i poučenou veřejnost a zájemcům poskytne jedinečnou šanci – „prozkoumat“ lokality známé i méně známé.
Práce archeologů v přímém přenosu nebo pravěk na vlastní kůži
Během prohlídek se lidé seznámí s prací archeologů přímo při probíhajících archeologických výzkumech v Sezemicích nebo v Těšeticích-Kyjovicích. V archeoparcích navíc vědci slibují zážitek pravěku na vlastní kůži. Některá naleziště bude možné procházet ve dvou realitách – přímo v terénu s průvodcem a virtuálně. Stačí si jen včas rezervovat termín: http://www.archeologickeleto.cz.
Akci sice koordinují Archeologické ústavy AV ČR v Praze a Brně, ale nikdy by ji nebylo možné uskutečnit bez ochoty a obrovského nasazení odborníků z více než padesáti spolupracujících institucí a pracovišť. Prohlídky zajistí zkušení archeologové, kteří zájemcům představí, co práce archeologa obnáší a co se skutečně skrývá v zemi na známých i pozapomenutých lokalitách.
I když se osobní návštěvě hradiště, mohylníku nebo zaniklé středověké vesnice nic nevyrovná, pro ty, kteří přijít nemůžou, jsou s pomocí Archeologického atlasu České republiky připravené virtuální prohlídky.