Ptolemaiova mapa světa, zdroj: Wikipedia, licence obrázku public domain
Ptolemaiova mapa světa, zdroj: Wikipedia, licence obrázku public domain

Archeologové našli nejstarší ručně psaný dokument v Británii

Jedna z více než 400 tabulek, které objevili archeologové při vykopávkách v centru Londýna, je nejstarším ručně psaným dokumentem, který byl kdy v Británii nalezen. S odvoláním na Muzeum londýnské archeologie o tom informovala agentura AP.

Dřevěné tabulky, které byly původně obalené voskem, do kterého se rylo, vědci našli při záchranných archeologických pracích na místě budoucího sídla finanční společnosti Bloomberg v londýnské City.

Nejstarším ručně psaným dokumentem nalezeným na území Británie je tabulka s římským datem odpovídajícím 8. lednu roku 57 našeho letopočtu. Osvobozený otrok na ní slibuje, že splatí dalších 105 denárů za zboží, které mu doručili.

Další z 87 tabulek, u nichž se nápis podařilo rozšifrovat, obsahuje nejstarší zmínku o britském hlavním městě. „V Londýně, Mogontiovi“ stojí na dřevěné destičce, jejíž stáří vědci stanovili na léta 65 až 80 našeho letopočtu, kdy se metropole jmenovala Londinium a vládli jí Římané.

„Mluví k nám jejím prostřednictvím první generace Londýňanů,“ uvedla archeoložka Sophie Jacksonová.

Římané založili Londýn po invazi na britské ostrovy v 1. století našeho letopočtu. Destičky s nápisy, které se vryly přes voskovou vrstvu do dřeva, podle vědců dokazují, že již krátce po založení bylo město významných centrem obchodu. Na tabulkách jsou totiž zapsány například údaje o dodávkách piva, objednávkách jídla či právní předpisy.

Dřevo se dochovalo díky bahnu z řeky Walbrook, která kdysi tekla přes Londýn. „Naše lepkavé bahno z Walbrooku je jako pompejský popel nebo láva v Herculaneu,“ uvedla Jacksonová s odkazem na dvě starořímská města, která se dodnes zachovala díky výbuchu Vesuvu v roce 79 našeho letopočtu.

Poznámka PH: Proč se zdůrazňuje, že jde o „ručně psaný dokument“? Míněno jako že starší doklady písemného záznamu by byly třeba ražené nápisy na mincích, vytesané na chrámech?

autor Nelumadau, zdroj Wikipedia, licence obrázku public domain

První český aviatik Jan Kašpar létal jen dva roky

Letecká kariéra prvního českého aviatika Jana Kašpara byla překvapivě krátká, trvala pouhé dva roky v …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *