Kolem Země prolétá asteroid 2023 DZ2. Nejblíže proletí zítra ve 20:51 SEČ na vzdálenost zhruba 174 640 km kilometrů (polovina vzdálenosti Země a Měsíce). Průměr asteroidu činí asi 54 metrů (tento údaj se liší v různých zdrojích podle nejaktuálnějších měření). Pozemšťanům nic nehrozí, asteroid Zemi bezpečně mine.
Asteroid byl poprvé byl pozorován 27. února 2023, kdy ležel ve vzdálenosti zhruba 16 milionů km od Země. Zachycen byl pomocí dalekohledu Isaac Newton Telescope astronomy Dr. Ovidiem Vaduvescem, Freyiem Barwellem a Kiranem Jhassem v rámci projektu EURONEAR.
Pokud by jej lidé chtěli uvidět, na vyjasněné obloze mají šanci spíše dnes večer, kdy bude v souhvězdí Raka nedaleko hvězdokupy Jesličky. Jeho jasnost je ale asi 12 magnitud. Zítra bude v době největšího přiblížení viditelný i malými binokuláry, ovšem při pohledu z Evropy pod obzorem. Mnohem lépe na tom budou obyvatelé jižní polokoule, zejména v jihovýchodní Asii. Prorože je asteroid tak jasný jako mnoho slabších hvězd viditelných v dalekohledu okolo něj (a navíc se vůči hvězdám pozvolna pohybuje), pro přesnou identifikaci použijte mapku s jeho aktuální polohou: https://theskylive.com/2023dz2-info
Měli jsme sakra štěstí. Odhaduji, že při impaktu by došlo k uvolnění energie zhruba 4000 pum svržených na Hirošimu. To je sice asi milion krát méně, než asteroid který vyhubil dinosaury, ale cca 2 krát více než nejsilnější jaderná puma, tzv. Car-bomba, zkonstruovaná a odpálená v SSSR v roce 1961. Ta tenkrát způsobila sovětskému svazu problémy, co se týká jejich nečekaných účinků (např. okenní tabule byly roztříštěné ještě 900 km od místa odpálení, které bylo samozřejmě zvoleno „bezpečně“ mimo civilizaci).