Rám jízdního kola vytištěný ve 3D tiskárně, velkorozměrné tiskárny pro 3D tisk, ale také akvárium pro mravence nebo stolní hra, u níž hráči střílí na políčka hracího pole miniaturním katapultem – i to jsou prototypy, které v prvním roce fungování strojLABu, jediného univerzitního FabLabu v České republice, vytvořili studenti Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. Svoje prototypy představili v pátek 6. 4. na univerzitním festivalu 3D tisku FabFest.
„Když jsme před rokem otevírali strojLAB, tak jsme byli sami zvědaví na to, jak jej studenti přijmou. A ukázalo se, že jim na univerzitě takové místo chybělo, že kreativních nápadů pro inovace za použití 3D tisku a digitálních technologií mají opravdu hodně. Za první rok fungování strojLABu se do něj zaregistrovalo 130 studentů napříč VUT a věříme, že tento počet do budoucna ještě poroste. Proto jsme v rámci FabFestu slavnostně otevřeli druhou laboratoř strojLABu, aby měli studenti více prostoru pro práci,“ uvedl vedoucí Odboru reverzního inženýrství a aditivních technologií na Ústavu konstruování FSI David Paloušek. Laboratoř je vybavená zejména 3D tiskárnami.
Technicky nejnáročnějšími prototypy, které ve studentské laboratoři 3D tisku vznikly, byly 3D tiskárny, které studenti sami navrhli, sestrojili a také otestovali. Jednu z nich vytvořil student Josef Březina.
„Na vývoji prototypu velkorozměrné tiskárny jsem pracoval několik měsíců. Moje tiskárna je výjimečná v tom, že má velký využitelný prostor pro tisk, konkrétně 52 x 52 x 50 cm. Díky takto velké ploše jsem ve svojí tiskárně dokázal vytisknout i komponenty pro rám silničního kola,“ popsal talentovaný student. Silniční kolo se tak stalo dalším zajímavým prototypem, který ve studentské laboratoři vznikl. Cílem jeho práce bylo hlavně více prozkoumat možnosti inovací při konstrukci obou zařízení.
StrojLAB dává možnost využívat vybavení a stroje i těm, kteří mají zajímavý podnikatelský nápad. Ve strojLABu tak mladí inovátoři vytvořili prototypy zábavné deskové hry, kde hrací kostku nahrazují miniaturní katapulty, nebo magnetická formikária, tedy akvária pro mravence. „V zahraničí platí, že fablaby, huby a další otevřené dílny jsou místem, kde se rodí zajímavé projekty, které někdy proniknou i do sériové výroby. Výhodou fablabu na naší fakultě je především získání špičkových znalostí, studenti totiž konzultují svoje projekty s výzkumníky a mají možnost poznat zblízka vědeckou práci. To v jiném fablabu nenajdete,“ dodal David Paloušek.
Registrace a využívání FabLabu je pro studenty VUT zdarma. Ve spolupráci se zkušenějšími uživateli a výzkumníky nejprve absolvují nutná školení a poté už pracují na svých projektech. Studenti si osvojí dovednosti pro práci na stolní 3D tiskárně, základy vakuového formování, obrábění a ti nejpokročilejší mohou pracovat i se špičkovým vědeckým vybavením, jakým na 3D tiskárna pro kovový tisk nebo obráběný a velkoformátový 3D tisk na robotu Kuka. Zázemí strojLABu využívají také studentské týmy, které konstruují formuli nebo pneumobil a závodí na mezinárodních soutěžích.
Superpočítače sestavené HPE obsadily přední příčky v nových žebříčcích
Superpočítače sestavené společností Hewlett Packard Enterprise (HPE) se umístily v aktuálním listopadovém vydání žebříčku TOP500 nejvýkonnějších …