Pixabay License

Česká elektronická knihovna v novém, využívá i umělou inteligence

Česká elektronická knihovna nabízí na webu ceska-poezie.cz v plnotextové podobě 1700 knih poezie 748 autorů a řadu nástrojů, jak tisíce textů českých básní z 19. a počátku 20. století zkoumat. Ve zcela novém webovém rozhraní přibyly i další funkce určené nejen literárním vědcům a vědkyním, ale i studujícím a vyučujícím středních a vysokých škol.

Myšlenka plnotextové databáze české poezie vznikla v Ústavu pro českou literaturu AV ČR v polovině 90. let. V roce 2001 vydal ústav databázi na CD-ROM, na internetu byla zpřístupněna v roce 2005. Po takřka dvaceti letech doznala nejrozsáhlejší fulltextová databáze svého typu na českém internetu i webové rozhraní četných změn.

Ve spolupráci s týmem Katedry aplikované matematiky FIT ČVUT byl shromážděný materiál zpracován za využití AI technologií. Strojová analýza umožnila například seskupování básní s podobnými motivy do tzv. shluků.

Studujícím i vyučujícím středních a vysokých škol Česká elektronická knihovna nově nabízí výběr básnických knih z dějin české poezie 19. a počátku 20. století doprovozený dalšími materiály a odkazy na spolehlivé a prověřené zdroje.

Na hlavní straně webu vítá návštěvníky a návštěvnice České elektronické knihovny Báseň dne. Jedná se výhradně o básně obsažené v databázi, které se vztahují ke konkrétnímu datu. Každý text je uveden krátkým zdůvodněním výběru.

Více se o Básni dne, novinkách v databázi ČEK i její historii dozvíte také v sérii videí, která jsou dostupná na YouTube kanálu Ústavu pro českou literaturu AV ČR.

tisková zpráva Ústavu pro českou literaturu AV ČR

Jak srdeční buňky odolávají nedostatku kyslíku?

Dlouhodobý pobyt ve vysokohorském prostředí s nízkým obsahem kyslíku má protektivní účinky na činnost srdce. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *