FOTO: © FREEHANDZ /DOLLAR PHOTO CLUB
Foto: © freehandz /Dollar Photo Club

Česko se stává centrem kosmických nápadů

Za čtyři roky vstoupilo do tuzemského kosmického inkubátoru ESA BIC 25 startupů.

Podnikatelský inkubátor Evropské kosmické agentury (ESA BIC) slaví čtyři roky v České republice. Ještě o čtyři roky dříve se do Prahy přestěhovala Evropská agentura pro globální navigační družicový systém (GSA), kterou v příštím roce chystá rozšíření na novou Agenturu EU pro Kosmický program (EUSPA). K inkubátoru ESA BIC Prague navíc v roce 2018 přibyla i pobočka ESA BIC Brno. Česká republika se tak stává evropským centrem pro rozvoj kosmických nápadů.

Stratosférické platformy, suborbitální rakety a malé družice. U startupů, které se zabývají touto problematikou, je kosmický přesah jasně patrný. Ale co taková chytrá aplikace pro postřikovače pesticidů? Nebo superlehká kola, rentgen na umělecká díla a mobilní aplikace pro rybáře? I tyto produkty a služby souvisí s kosmickými technologiemi. Postřikovač nekropí pesticidem plošně, ale aplikuje ho pouze na postižená místa díky analýze družicových dat. Superlehké rámy kol jsou zase vyráběny z grafitových vláken vyvinutých pro stavbu družic. Ultracitlivý detektor odhalující použité materiály i každý umělcův tah štětcem je skoro stejný jako ten, který na Mezinárodní kosmické stanici zkoumá vlnové délky nabitých částic energetického spektra. A mobilní aplikace díky družicovým datům ví, kam malé rybáře poslat, aby měli úspěšný lov. Všechny tyto projekty se v Česku rozvíjí díky inkubátoru ESA BIC.

Startupy získaly investice za více než 240 milionů korun

“Do kosmického inkubátoru ESA BIC vstoupilo za čtyři roky 25 startupů, v současné době se jich inkubuje 13, zbylé se již řadí mezi naše alumni. Nadále jsme s nimi však v kontaktu. Startupy se u nás nejvíce zaměřují na oblast pozorování Země a družicových dat, což koresponduje s přítomností agentury GSA, která dělá Česko v tomto směru atraktivní lokalitou. Space aktivity se každoročně snažíme popularizovat i během Czech Space Weeku, který plánujeme i letos. Pokud to bude možné, konat se bude opět v první polovině listopadu,“ říká Patrik Reichl, generální ředitel agentury CzechInvest, která je v Česku operátorem kosmického inkubátoru ESA BIC.

Za čtyři roky se českým kosmickým startupům podařily mnohé úspěchy. Firma InsightART například objevila nový obraz Van Gogha, startupu Dronetag se podařilo vyhrát hlavní evropskou cenu v prestižní soutěži Galileo Masters, Mapy MapTiler mají měsíčně přes 250 milionů uživatelů, firma Spacemanic vyhrála pro svou družici start zdarma a herec Orlando Bloom se v Praze prohání na kole firmy Festka. Už 11 startupům z inkubátoru se navíc podařilo sehnat investora – a dohromady získaly investice za více než 240 milionů korun.

Nejnovějšími přírůstky jsou VRgineers a Varistar

K nejčerstvějším přírůstkům v inkubátoru se řadí firmy VRgineers a Varistar. VRgineers obohatili brněnskou pobočku s vlastní technologií pro virtuální realitu. Vyvíjejí profesionální brýle i virtuální prostředí včetně haptické interakce (stav, kdy uživatel na virtuální realitě na něco sáhne a dostane zpětnou vazbu tak, že má pocit, že sahá na tlačítka), což přináší nové možnosti pro průmyslový design nebo výcvik kosmonautů pro pobyt na Mezinárodní kosmické stanici. Ti si bezpečně na Zemi mohou díky virtuální realitě vyzkoušet práci na oběžné dráze. VRgineers patří ve svém oboru mezi současnou světovou špičku a jejich technologie využívá i NASA nebo firmy jako Audi, BMW, Škoda, Airbus, RedBull, Universal Studios nebo NBC.

Do pražské pobočky pak nově přichází startup Varistar, který analyzuje aktuální data z evropských družic Sentinel a amerických družic Landsat. Ty kombinuje s historickými daty a informačními technologiemi v zemědělství a vytváří mapy potenciální úrody a možných výnosů. Díky tomu přispívá k markantnímu snížení ekologické zátěže. Varistar je jasným důkazem toho, jak kosmické technologie ovlivňují něco tak na první pohled “nevesmírného” jako je zemědělství.

Kde se berou kosmické nápady?

Mezi inkubovanými startupy jsou například spin-off projekty z různých českých firem nebo univerzit. Najít lze i studentské projekty, které se postupně přerodily v podnikatelské nápady. Do českého inkubátoru navíc stále častěji míří zahraniční projekty, a to například ze Švýcarska, Slovenska nebo Indie. Láká je nejen zdejší akademické a průmyslové prostředí, ale právě i přítomnost agentury GSA a budoucí EUSPA.

Každý startup v rámci inkubace dostane přibližně 1,5 milionu korun. Finance je možné čerpat na komplexní poradenství a mentoring, technickou i administrativní podporu nebo si nechat poradit s obchodní strategií. S podporou ESA BIC se můžou startupy zúčastnit českých akcí jako Startup World Cup & Summit, Czech Space Week nebo Veletrh vědy, ale také zahraničních konferencí, například European Space Week a Paris Space Week. Partnerem ESA je v Česku hlavní město Praha, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo dopravy, Jihomoravský kraj a JIC.

tisková zpráva CzechInvest

Měsíc, zdroj: NASA/Wikipedia, licence obrázku public domain

Mise LUMI od TRL Space byla zařazena do programu průzkumných misí Evropské kosmické agentury

Start první fáze měsíční mise LUMI (Lunar Mapper and Inspector), která umožní průzkum jižního pólu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *