Český astronaut může posunout hranice chápání kosmického počasí

Česko se chce prosadit ve vesmírném průmyslu a poslat astronauta na mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Projekt Česká cesta do vesmíru, který představil premiér Petr Fiala, má spočívat v propojení firem, výzkumu vesmírných technologií a vzdělávání. Pokud se Aleš Svoboda vydá do vesmíru, mohl by mimo jiné ověřit pokročilý koncept pro předpověď kosmického počasí.
Česká firma ADVACAM vyrábí detektory, které používá pro monitorování kosmického záření NASA na ISS. Tyto kamery jsou schopné detekovat každou jednu částici nebezpečné radiace a rozpoznat její energii. Na Mezinárodní vesmírné stanici jsou však tyto čipy rozmístěny staticky a není využit jejich plný potenciál.
Získávání přesných údajů pro vyhodnocování kosmického počasí vyžaduje astronauta, který bude schopen obsluhovat a umisťovat radiační monitory uvnitř ISS. Zařízení mohou být připojena k libovolnému počítači a nepřetržitě snímat a monitorovat radiační prostředí.
Pro tento výzkum může hrát klíčovou roli také zaškolený astronaut, který provede řadu vzdělávacích měření radiace. Cílem těchto osvětových aktivit, ať už prostřednictvím online živých přenosů nebo krátkých videí, je sdílet cenné poznatky o radiačním prostředí, souvisejících rizicích a potřebě ochrany s širokou veřejností.
Analýza dat z takového experimentu by výrazně zlepšila naše chápání vesmírného počasí a umožnila by nám předpovídat události, jako jsou sluneční erupce, které jsou hrozbou pro posádku a elektronická zařízení. Přesná předpověď kosmického počasí zajišťuje zvýšenou bezpečnost posádek a dlouhověkost satelitů na oběžné dráze. Také otevírá zcela nový trh pro pokročilé radiační monitory, což je příležitost pro české průmyslové partnery, kteří vyvíjejí a vyrábějí tato zařízení.
Výsledky analýzy mohou být použity pro hodnocení situace kosmického počasí a zlepšení prognostických strategií, což zajistí bezpečnost budoucích posádek a dlouhověkost satelitů na oběžné dráze. Vzdělávací videa zvýší povědomí o ochraně před zářením, měřicích technikách a schopnostech detektorů založených na technologii Timepix. Rovněž zdůrazní zapojení a klíčovou roli českého průmyslu v těchto aktivitách.

tisková zpráva společnosti ADVACAM

Metamorfóza pohledem micro-CT: Fascinující proměna žáby Xenopus v detailním 3D

Žába Xenopus laevis slouží jako klíčový modelový organismus v oblasti vývojové biologie. Díky svému snadno …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *