Testovací trasa mezi Prahou a Brnem měřila celkem 846 kilometrů, nevyužívala RAMAN zesilovače…
Sdružení CESNET úspěšně ověřilo funkčnost laditelných koherentních transceiverů Cisco QSFP-DD Bright 400G ZR+ pro vysokorychlostní přenosy dat. Testy prokázaly možnost propojení dvou přepínačů rychlostí 400Gb/s, na trase o délce až 846 kilometrů, bez použití transpondéru a s nulovou chybovostí. To představuje úsporu provozních nákladů a umožní lépe reagovat na rostoucí požadavky na objem dat a flexibilní propojování datových center.
CESNET3: Nová generace DWDM sítě s kapacitou 400 Gb/s pro flexibilní propojení datových center
Před dvěma lety jsme úspěšně dokončili modernizaci DWDM sítě s podporou funkcí flexgrid, ominidirecitonal, collorless a contentionless. Nová generace sítě CESNET3 pokrývá Českou republiku pomocí čtyř kruhů a umožňuje přenos nových typů koherentních signálů rychlostmi 400 Gb/s. Více nezávislých cest zajišťuje vysokou dostupnost služeb sítě a umožňuje flexibilní propojování datových center. Dosud jsme pro 400 Gb/s přenosy používali pouze transpondéry, ale nyní jsme poprvé ověřili funkčnost laditelných koherentních transcieverů Cisco QSFP-DD Bright 400G ZR+, které v době návrhu sítě ještě nebyly dostupné. Transcievery jsou navíc vybaveny EDFA zesilovačem s vysílacím výkonem +1 dBm, a jsou proto vhodné pro integraci do DWDM sítě spolu s existujícími signály.
Čtrnáctidenní test CESNET3 potvrdil spolehlivost 400G přenosu na vzdálenost 846 km
Testování probíhalo po dobu čtrnácti dnů na provozním DWDM systému Cisco NCS 2000 na směrovačích Cisco ASR 9903 osazených transceivery QSFP-DD Bright 400G ZR+. Tyto transceivery podporují více typů modulací a díky tomu podporují přenosy rychlostmi 100, 200, 300 a 400 Gb/s. Na testovací trase jsme úspěšně dosáhli nejvyšší možné rychlosti 400 Gb/s s modulací 16QAM s nulovou chybovostí PostFEC a Q-margin 0,40 dB. Testovací trasa mezi Prahou a Brnem měřila celkem 846 kilometrů, nevyužívala RAMAN zesilovače a byla záměrně sestavena tak, aby dosahovala co nejdelší vzdálenosti, na níž je možné propojení datových center i v případech nedostupnosti primárních tras. Z tohoto důvodu probíhala přes Ústí nad Labem, Liberec, Hradec Králové, Olomouc a Zlín. Celkově signál procházel čtrnácti DWDM lokalitami sítě CESNET3, z toho osmi s vícesměrnými ROADM systémy a šesti s optickými zesilovači EDFA. Realizovaný test vypovídá o celkové vysoké kvalitě přenosové sítě CESNET3.
„Ověřování souvisí s modernizací výpočetních a úložných kapacit, kde předpokládáme narůstající požadavky na vysokoobjemové přenosy dat a využití flexibilního propojování datových center. Osazení QSFP-DD Bright 400G ZR+ transceiverů přímo v aktivních prvcích sítě (přepínačích a směrovačích) přináší také nižší spotřebu elektrické energie, úsporu prostoru, počtu zařízení, a tím pádem nižší celkové provozní náklady,“ dodává náměstek pro e-infrastrukturu sdružení CESNET, Ing. Jan Růžička
„Akademická síť CESNET je unikátní jak v kontextu Evropy, tak i globálně. Moc mě těší, že vůbec první test našeho nového transceiveru v NREN prostředí proběhl ve spolupráci s kolegy z CESNETu. Díky tomuto může CESNET propojeným univerzitám nabídnout vyšší rychlost přenosu dat, aniž by se celorepubliková síť musela složitě upgradovat. Zároveň se nemusí zvyšovat počet zařízení v síti, což ušetří energie a související náklady,“ dodal Peter Morvay, Systems Architect ze společnosti Cisco Systems.