Foto: ESA/Airbus/CHEOPS Mission Consortium

CHEOPS pořídil první snímky. Jsou lepší, než se čekalo

CHEOPS odstartoval z kosmodromu Kourou 18. prosince. Po nezbytných testech otevřel 29. ledna kryt, takže na primární zrcadlo mohly začít dopadat fotony vzdálených hvězd.

Univerzita v Bernu se už pochlubila prvním snímkem. Na družici, která se zaměřuje na tranzitující exoplanety, je fotografie nezvykle malá. Je to způsobeno tím, že CHEOPS má velmi malé zorné pole – jen 19 x 19 minut. Velké zorné pole, které má například TESS, nepotřebuje. Nebude totiž pozorovat desítky tisíc hvězd současně, ale jen jednu s již existující exoplanetou.

Na první snímky netrpělivě čekali v Řídicím středisku ve španělském Torrejón de Ardoz, kde je také jeden ze dvou radioteleskopů pro příjem dat.

Podle vědeckého šéfa mise Willyho Benze první snímky potvrdily, že optika dalekohledu přežila start a vše je v pořádku. Předběžná analýza ukázala, že obrázky z CHEOPS jsou ještě lepší, než se očekávalo. Lepší však pro CHEOPS neznamená ostřejší. Dalekohled byl záměrně rozostřen. Je to tak úmyslně kvůli dosažení lepší fotometrické přesnosti.

Na prvním snímku (viz obrázek nahoře) je jedna z hvězd v souhvězdí Raka, která se od nás nachází 150 světelných let daleko. Obrázek má velikost přibližně 1 000 x 1 000 pixelů, přičemž každý pixel představuje na obloze asi 1 obloukovou vteřinu. Zvětšená část v pravém dolním rohu ukazuje oblast o šířce přibližně 100 pixelů.

CHEOPS nyní čekají zhruba dva měsíce dalších testů. Poté by měla začít vědecká mise.

autor: Petr Kubala

Převzato z webu  Exoplanety.cz, upraveno

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *