(c) Graphicstock

Chytrý gel, který chodí pod vodou

Technici z Rutgers University-New Brunswick dokáží na 3D tiskárně vytvořit z gelu různé „roboty“, kteří se pak pohybují pod vodou. Jejich těla jsou měkká podobně jako třeba u chobotnice, mohou se deformovat, aby se v případě potřeby protáhla zúžením, přitom se však nerozpadají. Navíc dokáží manipulovat i s dalšími předměty.
Možným využitím kromě samotných nanotechnologií je dle autorů výzkumu i biomedicínské inženýrství. Roboti by mohli diagnostikovat nemoci, dopravovat léky na místo určení nebo i nahrazovat určité funkce svalů, a to i v srdci nebo žaludku. 3D gel připomínající hmotu kontaktních čoček je biompatibilní, obsahuje hodně vody (přes 70 %) a podobně jako tkáně v lidském těle je měkký, ale soudržný. Kromě vlastní hmoty nevyžaduje žádné další spoje, klouby ani jiné dodatečné součástky. Změna tvaru gelu nebo jeho pohyb se řídí vnějším elektrickým polem. V experimentu byl robot vysoký asi centimetr a ovládání se realizovalo prostě dvěma elektrodami – drátky, které se přikládaly do okolního vodivého roztoku. Změnou tvaru gelu lze pak řídit i rychlost pohybu.
Samotný 3D tisk robota se provádí pomocí roztoku citlivého na světlo, který při výstupu z tiskárny částečně ztuhne, takže gel si sám od sebe svůj definovaný tvar udrží.

Zdroj: Phys.org

Daehoon Han et al, Soft Robotic Manipulation and Locomotion with a 3D Printed Electroactive Hydrogel, ACS Applied Materials & Interfaces (2018). DOI: 10.1021/acsami.8b04250

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *