Pixabay License

Čistokrevní psi nemusejí být méně zdraví

Rozšířený názor praví, že čistokrevní psi jsou náchylnější k nemocem než kříženci/voříšci. Nová studie vedená vědci z Texas A&M School of Veterinary Medicine and Biomedical Sciences (VMBS) ale tvrdí něco jiného. 25 psích plemen zařazených do studie představuje 60 % všech čistokrevných psů zkoumaných v rámci projektu Dog Aging Project.
Studie zjistila, že zatímco některá plemena psů jsou skutečně náchylná ke specifickým onemocněním, čistokrevní psi a kříženci jsou si cca rovni, pokud jde o celkovou četnost diagnóz. Výzkum, do něhož se zapojilo 27 000 majitelů psů, vedl k závěru, že některé z nejčastějších diagnóz, jako jsou ušní infekce nebo osteoartróza, se vyskytují se zhruba stejnou frekvencí u čistokrevných psů i u kříženců.
Nejoblíbenějších 10 plemen (poznámka: asi míněno nejoblíbenějších v USA) zkoumaných v rámci projektu Dog Aging Project jsou následující:
Labradorský retrívr
Zlatý retrívr
Německý ovčák
Pudl
Australský ovčák
Jezevčík
Border kolie
Čivava
Bígl
Pembroke Welsh corgi
Práce zahrnula 53 zdravotních problémů, které hlásili majitelé. Vynecháme-li (na 2. místě!) kousnutí jiným psem, nejčastější potíže/zákroky byly následující:
Zubní kámen
Zkažené zuby/trhání zubů
Giardia (parazit)
Osteoartritida
Sezónní alergie
Ušní infekce
Šelest na srdci
Zlomené zuby
Šedý zákal
U kříženců byly přitom nejčastější problémy velmi podobné. Některé stavy, jako zubní kámen a osteoartritida, se objevovaly zhruba stejně často u čistokrevných psů i kříženců. Jiné problémy byly častější u jedněch než u druhých.
„Plemeno psa je pouze jedním z aspektů zdraví domácího mazlíčka,“ hodnotí výsledky průvodní tisková zpráva. Některé z nejčastějších důvodů, proč majitelé vodí své psy k veterináři, mají jen málo nebo vůbec nic společného s plemenem. Zubní onemocnění, alergie a osteoartróza patří mezi nejčastější onemocnění všech psů. Překvapivé má být i to, kolik psů bylo pokousáno jinými psy.
Do projektu Dog Aging Project jsou nadále přijímáni psi všech plemen, dosud do něj bylo zařazeno více než 50 000 psů. Mnohé z provedených výzkumných projektů vedly ke studiím, které mají vztah i ke zdraví lidí.

Kiersten K. Forsyth et al, Lifetime prevalence of owner-reported medical conditions in the 25 most common dog breeds in the Dog Aging Project pack, Frontiers in Veterinary Science (2023). DOI: 10.3389/fvets.2023.1140417
Zdroj: Texas A&M University / Phys.org, přeloženo / zkráceno

Poznámky PH:
Ale „zdravím“ se asi většinou myslí přece jen myslí spíš něco jiného než zubní kámen nebo ušní infekce, což jsou víceméně banality. Podstatnější je třeba selhávání zadních nohou, rakovina, prostě choroby, které jsou příčinou smrti psa; nebo dušnost některých plemen snižující neustále kvalitu života zvířete apod. (Snad trochu analogicky: asi všichni lidé nejčastěji doktora navštíví kvůli chřipce, na druhém místě se léčíme – třeba – s vysokým tlakem, ale to neznamená, že jsme všichni stejně zdraví.)
Mimochodem, v rámci ČR by pořadí plemen podle oblíbenosti vyšlo trochu jinak. Žebříčky lze najít různé. Data Českomoravské kynologické unie za rok 2022 např. uvádějí následujících prvních 10 míst žebříčku:
Německý ovčák
Jezevčík
Čivava
Stafordšírský bulteriér
Border kolie
Labradorský retrívr
Australský ovčák
Zlatý retrívr
Yorkšírský teriér
Belgický ovčák – malinois
(Vida, labradora i zlatého retrívra bych si tipl výše, naopak bych nečekal, že tak vysoko bude „maliňák“.)

E-kniha – texty o psech ze Sciencemag.cz sebrané, doplněné a uspořádané.
Psověda: Od domestikace vlka po psy u počítačů. 100 vědeckých studií o psech
Kdy lidé poprvé ochočili vlka? Kolik hraček znáš… Kolik slov se dokážou naučit geniální border kolie? Pozná se pes v zrcadle a má teorii mysli? Psi a matematika. Vnímají psi magnetické pole? Mohli by se dožívat 20 let? Genetické studie i experimenty zkoumající chování. Novinky o psech, které se v posledním desetiletí objevily ve vědeckých článcích. Psí zajímavosti z důvěryhodných zdrojů.
Nová vlna 2022, 150 ns
obalka-knihy

Objednávka na Palmknihy.cz
Objednávka na Kosmas.cz

Další kolo sporu: kapalná voda prý na Venuši nikdy nebyla

Nová studie došla k závěru, že Venuše nikdy nebyla obyvatelná – navzdory tomu, že se …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *