Pixabay License. Volné pro komerční užití

COVID-19 a diabetes: vazba bude oboustranná

Lidé s diabetem mají horší průběh onemocnění COVID-19 a větší rizika spojená s chorobou. Příčin je několik, diabetes bývá sám o sobě často spojen s mírným zánětem srdce i plic, lidé s diabetem mají častěji nadváhu i vyšší tlak. Nová studie Rush University (Chicago) a RTI International ale ukazuje, že kauzalita můře fungovat i opačným směrem. Po onemocnění SARS-CoV-2 bývá lidem mnohdy diagnostikován diabetes. Také studie nedávno publikovaná v The Lancet zjistila, že lidé, kteří přežili COVID, mají o 40 % vyšší riziko vzniku cukrovky. Proč?
Jedna příčin bude ta, že mnoho lidí má dosud nediagnostikovaný prediabetes a spolu s ním i chronický zánět. COVID-19 tento zánět zhorší, metabolický stres urychlí vznik inzulínové rezistence a diabetes se stane zjevným. Koronavirus také může narušit imunitní systém a vyvolat autoimunitní onemocnění, kdy imunitní systém může (mj.) začít napadat buňky produkující inzulin ve slinivce. Výsledkem je pak diabetes prvního typu (mimochodem studie ale také uvádí, že diabetes nemá zdaleka jen 2 typy a 2 příčiny, ale existuje až 50 možných příčin a různě hybridních typů onemocnění). Tento mechanismus by mohl fungovat asi hlavně u dětí, ale může postihnout i dospělé pacienty.
Třetí možnou souvislostí je, že steroidy podávané během léčby COVID-19 často zvyšují hladinu glukózy v krvi. U některých pacientů se hladina glukózy po vysazení steroidů vrátí do normálu, ale u jiných jsou účinky trvalé.
A čtvrtým možným mechanismem se zdá být, že COVID-19 může způsobit těžký zánět slinivky břišní (pankreatitidu), kde sídlí buňky produkující inzulin.
Studie byla založena na datech z USA a Malajsie.

Yan Xie et al, Risks and burdens of incident diabetes in long COVID: a cohort study, The Lancet Diabetes & Endocrinology (2022). DOI: 10.1016/S2213-8587(22)00044-4
Zdroj: Rush University Medical Center / MedicalXpress.com

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *