ČVUT bude spolupracovat s Lockheed Martin na výzkumu a vývoji vysoce obratného bezpilotního prostředku

Vědci z Fakulty elektrotechnické (FEL) ČVUT a odborníci z Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu budou spolupracovat s globální bezpečnostní a leteckou společností Lockheed Martin na podpoře akademického výzkumu bezpilotních prostředků s vysokou manévrovatelností schopných létat v malých výškách v blízkosti překážek bez globální navigační podpory. Příslušné organizace podepsaly dohodu o vzájemné spolupráci a budou na projektu spolupracovat v příštích pěti letech. Za České vysoké učení technické v Praze dohodu podepsal rektor doc. Vojtěch Petráček.
Nový letoun umožní díky metodám umělé inteligence manévry, které jsou pro lidského pilota obtížně dosažitelné. Fakulta elektrotechnická ČVUT při výzkumu uplatní svou kompetenci v oblasti strojového učení a automatického řízení.
„Projekt otevírá prostor pro dlouhodobou výzkumnou spolupráci s firmou Lockheed Martin, která ve svém segmentu představuje globálního lídra. Za důležité považuji, že na špičkovém základním výzkumu vedle našich vědců bude moci svou vědeckou kariéru rozvíjet také čtyři až pět doktorandů. Projekt nám dává prostředky na jejich zapojení,“ uvedl prof. Tomáš Svoboda, vedoucí skupiny Vidění pro roboty a autonomní systémy, který bude tým řídit.
Jeho součástí bude i doc. Martin Saska, vedoucí Skupiny multirobotických systémů, která představuje světovou špičku v oblasti vývoje autonomních dronů s palubní umělou inteligencí. Kompetenci v perspektivní oblasti strojového učení Physics-Based Learning do výzkumu vnese doc. Karel Zimmermann z katedry kybernetiky. Doc. Martin Hromčík z katedry řídicí techniky v projektu uplatní zkušenosti s řídícími systémy letadel a také svou znalost algoritmů v oblasti automatického řízení. Díky tomu se bude moci FEL ČVUT podílet i na návrhu letounu, který postaví odborníci z Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu. 

tisková zpráva FEL ČVUT

Temelín testuje brýle s rozšířenou realitou. Umožnila mu to privátní 5G síť

Jednu z nejmodernějších technologií aktuálně testuje Jaderná elektrárna Temelín. Pro další zefektivnění práce vedení elektrárny …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *