(c) Graphicstock

Dalekohled Kepler po 9,5 letech skončil

Kepler nám ukázal, jaký doopravdy svět exoplanet je. I když jen v blízkosti mateřských hvězd.

Kosmický dalekohled Kepler skončil. Už jednou jsme se s lovcem exoplanet loučili. To když mu selhal druhý gyroskop a jeho primární mise tím v létě 2013 skončila. Paradoxní. Kepler sledoval jasnost desítek tisíc vzdálených hvězd a záře vlastního Slunce mu pomohla jít dál. V roce 2014 se rozjela misi K2, díky které se z Keplera stal univerzálnější dalekohled. Mise K2 přinesla spoustu dalších objevů nejen na exoplanetárním poli. Jednu kampaň následovala další. Celkem jich bylo 19.

Došlo palivo

Během mise K2 udržoval Kepler svou orientaci v kosmickém prostoru nejen pomoci slunečního záření a zbývajících dvou gyroskopů, ale potřeboval se spolehnout také na své motory. A motory potřebují palivo. To nyní definitivně došlo.

11. října se radioteleskopy DSN natočily do souhvězdí Vodnáře, aby přijaly cenná data ze 170 milionů km vzdáleného Keplera. Dne 23. října přerušil Kepler další pozorování a přešel do hibernace. NASA už jen vypne ochranný systém proti poruchám a anténu. Kepler se odmlčí. Navždy.

Vystavěl výzkum exoplanet

Když se Kepler vydával do vesmíru, katalog exoplanet obsahoval méně než 400 kousků a hltali jsme každý jednotlivý objev. Dnes, o více než devět let později, se počet známých exoplanet zvýšil desetinásobně. Zhruba 70 % všech exoplanet našel Kepler. V dějinách kosmonautiky neexistuje žádná jiná družice, která by jeden obor astronomie… nikoliv změnila, ale vybudovala.

Kepler nám ukázal, jaký doopravdy svět exoplanet je. I když jen v blízkosti mateřských hvězd. Ukázal nám, že o horké jupitery nebudeme zakopávat v každém koutu Galaxie a že nejběžnějšími planetami jsou super-země, které ve Sluneční soustavě nemáme (nebo máme?).

Kepler nám otevřel zcela nové dveře. Objevil cirkumbinární planety, které obíhají okolo dvou hvězd současně. Nebo planety s ultrakrátkou oběžnou dobou.

Exoplanety od Keplera dle poloměru (kandidáti)

Méně než 1,25 Země: 941
1,25 až 2 Země: 1364
2 až 6 Zem: 1839
6 až 15 Zemí: 314
Nad 15 Zemí: 154

Kepler už sice nefunguje, ale z jeho dat budou astronomové žít ještě pěkně dlouho. A není to klišé. V současné době vychází v průměru dvě studie založené na datech z Keplera denně. A velmi významnou část těchto studií tvoří ty, které vycházejí z primární mise – ta přitom skončila před šesti lety (!). To je i důvod, proč není čas na nějaké velké a přehnané rekapitulace Keplerových výsledků.

Pomyslný štafetový kolík navíc od Keplera převzala družice TESS.

autor: Petr Kubala

Převzato z webu Exoplanety.cz, upraveno

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *