Hvězdy v křeči. Dalekohled Kepler pozoroval dvě hvězdy desítky minut předtím, než vybouchly jako supernovy.
Pozorovat hvězdu před výbuchem supernovy není tak snadné. Podobné úkazy nejsou zase tak běžné a samozřejmě předem nevíte, kdy a kde supernova vzplane.
Dalekohled Kepler má ovšem výhodu celkem velkého zorného pole, které navíc pozoruje každých 30 minut takřka nepřetržitě.
Peterem Garnavich (University of Notre Dame v Indianě) společně se svým týmem prohledal 500 galaxií s 500 biliony hvězd… a našel. Dalekohled Kepler zaznamenal v roce 2011 výbuchy dvou masivních hvězd.
KSN 2011a byla téměř 300x větší než naše Slunce a nachází se 700 milionů světelných let od nás. KSN 2011d byla asi 500x větší než Slunce a nachází se 1,2 miliardy světelných let daleko.
Když masivní hvězdě dojde jaderné palivo v jejím nitru, začne se hroutit sama do sebe. Směrem k povrchu se vydá rázová vlna, která na povrchu způsobí ohromné plasmové jety. Pozorovat to můžeme zejména v UV a v rentgenovém záření. Celý úkaz trvá maximálně několik minut, pak dojde k „finálnímu“ výbuchu supernovy.
Zásluhou dalekohledu Kepler jsme tento tzv. shock breakout pozorovali vůbec poprvé ve viditelném záření. Na světelné křivce je to patrné jako velmi krátké prudké zjasnění. O pár desítek minut dojde k explozi celé hvězdy.
Záblesk byl pozorován u větší z hvězd. Vědci se domnívají, že ta druhá byla obklopena plynem, který zabránil v pozorování záblesku.
Vědci věří, že v rámci probíhající mise K2 budou pozorovat desítky supernov.
autor: Petr Kubala
Převzato z webu Exoplanety.cz, upraveno