Zatmění Měsíce, zdroj: Pixabay.com, licence obrázku, CC0 Creative Commons

Disk z Nebry, archeoastronomie a teokracie

Pomocí disku se dal předpovídat letní i zimní slunovrat, jedná se přitom o nástroj, který si mohl člověk vzít s sebou.

V roce 1999 prohledávali dva hledači pokladů s detektorem kovů okolí městečka Nebra v Německu. Jak v Německu, tak ve Švédsku je zakázáno používat detektory bez povolení, a pokud si ponecháte případné nálezy, jako to udělali tito hledači, jedná se o porušení zákona. Muži našli částečně pozlacený bronzový disk o velikosti talíře na pizzu, dva bronzové meče, dvě bronzové sekery, bronzové dláto a bronzový náramek ve tvaru spirály. Následující den prodali vše překupníkovi z Kolína nad Rýnem za 31 000 marek.
Během příštích let se předměty opakovaně přeprodávaly za ceny dosahující až milion marek. V roce 2001 se bronzový disk objevil na černém trhu za 700 000 marek, tentokrát se však o prodeji dozvěděl Harald Meller, vrchní muzeolog ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko, poslal nabídku a dohodl si schůzku s prodejci ve švýcarské Basileji. Policie v utajení schůzku sledovala a prodejce zadržela, dopátrala se původních hledačů a zatkla je. Byli odsouzeni k trestu odnětí svobody.
Disk z Nebry je tak neobvyklý, že mnoho vědců nejprve tvrdilo, že se jedná o padělek z moderní doby. Váží několik kilogramů. Samotný disk je z bronzu, který zoxidoval a získal zelenou barvu. Na bronzu jsou připevněny zlaté destičky představující Měsíc v úplňku a v novu a několik hvězd. Kromě toho jsou okraje obloženy třemi zlatými díly, jeden z nich se ztratil.
Meller a jeho spolupracovníci na základě řady analýz potvrdili pravost disku. Mimo jiné srovnávali zeminu nalezenou na samotném disku se zeminou z místa, kde hledači disk údajně našli. A zdá se, že výsledky jsou správné – disk pochází z vrcholu kopce Mittelberg u městečka Nebra, několik kilometrů jižně od Halle.


Schéma disku v současné podobě (po opravě). Autor rainer Zenz, zdroj: Wikipedia, licence obrázku public domain

Vědci také studovali zpracování mečů, které byly součástí celého pokladu, izotopy v kovech, poškození zlata a bronzových slitin. Ukázalo se, že poklad se pod zem dostal přibližně před 3 600 lety, ale tehdy byly předměty již několik stovek let v oběhu. Měď na bronzovém disku nejspíš pochází z Alp, ne moc daleko od Nebry. Zlato je naopak z Cornwallu v Anglii. Dva zlaté segmenty na okrajích disku původně nebyly jeho součástí, někdo je tam připevnil později, na každé straně svírají úhel 82 stupňů. Právě tento úhel ohraničuje východ a západ slunce při letním a zimním slunovratu na stupni zeměpisné šířky, kde se nachází Nebra. Pomocí disku se dal předpovídat letní i zimní slunovrat, a tím obrat slunce. Má tedy stejnou funkci jako sluneční observatoře v Gosecku a Stonehenge, ale v mnohem menší velikosti – jedná se o nástroj, který si s sebou mohl člověk vzít, pokud chtěl provádět pozorování nebo rituály.

Ještě o něco později přidali řemeslníci na spodním okraji disku zlatou destičku. Vypadá jako stylizovaná loďka. Hvězdy, dva 82stupňové oblouky a stylizovaná loďka jsou vytvořeny ze tří různých slitin zlata s rozdílným obsahem stříbra. Zlato určitě na disk připevnili tři různí řemeslníci při třech různých příležitostech. V roce 2012 navrhl Harald Meller zápis disku na Seznam světového dědictví UNESCO, což se o rok později stalo. Odůvodnění zní takto: „Jeden z nejdůležitějších archeologických nálezů 20. století. Kombinuje neobyčejné pochopení astronomických fenoménů s náboženskými představami své doby a poskytuje unikátní náhled na dřívější znalosti pohybů nebeských těles.“
Disk si prohlédnu při své návštěvě Muzea pravěku v Halle. Návštěva probíhá velmi slavnostně. Jako host
musím nejprve do vnější místnosti, kde si mohu přečíst informace o disku. Poté smím nakráčet dovnitř k „tomu nejposvátnějšímu“, jak se o disku vyjádřil můj průvodce Bernhard Zich. Místnost je velmi tmavá a já téměř tápu ve tmě, abych se k vitríně ve středu místnosti dostala. O to víc je však osvětlený její obsah – dramatické nasvícení vzbuzuje dojem magických sil, které tehdejší lidé zlatem pokrytému bronzovému disku přisuzovali. Ve stínu u zdi sedí strážný a sleduje každý můj pohyb. V jiné, menší vitríně na zdi jsou vystaveny další předměty, které se našly na témže místě. Je tam náramek, dláto, dvě sekery a dva meče. Takových párových nálezů z doby bronzové bylo učiněno mnoho.

Hnojení pomocí oxidu uhličitého

Dřeviny, které rostou v ovzduší bohatém na oxid uhličitý, obvykle mají vyšší přírůstky. Tomuto procesu se …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *