Divoké sny a Parkinsonova choroba

Stává se vám, že mluvíte, křičíte či dokonce nadáváte ze sna? Podařilo se vám někdy divokým prožíváním snu poranit sebe či svého partnera? Tým lékařů a výzkumníků z Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN, který se věnuje neurodegenerativním onemocněním, uvedl do provozu internetovou aplikaci, jež vám formou jednoduchého dotazníku pomůže zjistit, zda nejste ohroženi Parkinsonovou nemocí. V případech s oprávněným podezřením lékaři nabízejí další vyšetření k ověření diagnózy.

Při neurodegenerativních onemocněních postupně zanikají některé populace nervových buněk, což je spojeno s vážnými neurologickými a psychiatrickými příznaky. Parkinsonova nemoc na sebe upozorní omezením hybnosti, svalovou ztuhlostí a případně třesem, ale může mít i psychické příznaky. V posledním desetiletí výzkum neurodegenerativních chorob zaznamenal výrazný pokrok. „Vědci například zjistili, že existují vzácnější poruchy spánku, které mohou být předzvěstí závažného onemocnění nervové soustavy. Patři mezi ně neklid v jedné z fází spánku, tzv. porucha chování v REM spánku,“ upozornil prof. MUDr. Karel Šonka, DrSc., FCMA, zástupce přednosty Neurologické kliniky a Centra klinických neurověd 1. LF UK a VFN v Praze.

REM spánek je fáze spánku, která se opakuje během noci vícekrát a je typická bohatými, dějovými a emočně podbarvenými sny. Ve spánku se obvykle člověk nehýbe a nedá se poznat, zda se mu právě něco zdá. Aktivity, o nichž se mu zdá, ve skutečnosti neprovádí, nehýbe se, nemluví ze spánku, protože v REM spánku jsou fyziologicky „odpojeny“ nervové dráhy, které vedou povely ke svalům. Díky tomuto „odpojení“ člověk ve snu vnímá svoje chování a pohyb jako skutečné, ale přitom zcela klidně bez pohybu leží.

Toto však neplatí v případě tzv. poruchy chování v REM spánku, která se označuje zkratkou RBD (z anglického rapid eye movement sleep behavior disorder). Člověk trpící touto poruchou se ve spánku viditelně pohybuje a chová podle právě probíhajícího snu. „Nejedná se o pouhou kuriozitu, ale o možnou předzvěst závažné nemoci. Nejde jen o to, že jedinec s RBD se při prožívání snů může zranit nebo ublížit svému spolunocležníkovi, když se mu třeba zdají sny, v nichž bojuje s nepřítelem. Horší je, že osoby postižené RBD jsou ve vyšší míře ohroženy rozvojem Parkinsonovy nemoci a dalších tzv. neurodegenerativních onemocnění,“ vysvětlil prof. Šonka.

Vzhledem k očekávání nových léčebných postupů, které zbrzdí či zastaví rozvoj neurodegenerace, je včasný záchyt nemocných s RBD pro neurologii velkou výzvou.

Zmíněnou užitečnou internetovou aplikaci najdete na adrese http://poruchyspanku.lf1.cuni.cz/. Vyplněním jednoduchého dotazníku se zde během přibližně 3 minut můžete sami otestovat a zjistit míru vlastního rizika.

tisková zpráva 1. LF UK

Měsíc, zdroj: NASA/Wikipedia, licence obrázku public domain

Mise LUMI od TRL Space byla zařazena do programu průzkumných misí Evropské kosmické agentury

Start první fáze měsíční mise LUMI (Lunar Mapper and Inspector), která umožní průzkum jižního pólu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *