dron MQ-9 Reaper, zdroj Wikipedia, licence obrázku public domain
dron MQ-9 Reaper, zdroj Wikipedia, licence obrázku public domain

Drony budou tančit

Drone 100, rekordní show dronů, za kterou stojí společnost Intel, si odbude veřejný debut v rámci Vivid Sydney, největšího festivalu světla, hudby a nápadů na světě. Po pouhých pět večerů, od 8. do 12. června, bude nad přístavem v Sydney stovka nasvícených dronů předvádět úchvatnou taneční show doprovázenou vystoupením Sydney Youth Orcherstra.

První vystoupení těchto dronů, které se odehrálo v listopadu 2015 v německém Hamburku, znamenalo světový rekord v počtu nepilotovaných strojů nacházejících se simultánně na obloze. Projekt Drone 100 si tentokrát klade za cíl vůbec poprvé představit vystoupení nad vodou a před živým publikem. Navíc se odehraje v samém srdci velkoměsta, přičemž pozadí bude tvořit známá silueta Opery.

Dovolí-li to počasí, stovka dronů rozsvítí oblohu nad sydneyským přístavem v sedmiminutovém představení, které bude každý den začínat ve 20.00. Drony poletí v dynamické formaci a budou zobrazovat různé tvary a barvy v jedinečné animaci vytvořené speciálně pro Sydney. Představení bude ovládat jediný pilot a bude synchronizováno na melodii Beethovenovy Páté symfonie, kterou zahraje Sydney Youth Orcherstra. Představení tak bude demonstrací neotřelého spojení umění a technologie.

„Drony se velmi rychle profilovaly jako významná digitální platforma pro budoucnost a projekt Drone 100 jasně ukazuje, jak s pomocí inovativních technologií vytvářet nové zážitky,“ říká generální manažer divize Percepční výpočetní techniky společnosti Intel Anil Nanduri. „Drone 100 uchvátí představivost všech, kdo toto představení uvidí. Chceme touto show inspirovat návštěvníky sydneyského festivalu a zdůraznit budoucí potenciál dronů.“

Jakožto jeden z hlavních partnerů Opery v Sydney vytvoří Intel pro tuto zvláštní událost na její východní straně VIP hlediště s výhledem na zátoku Farm Cove. Všechny vstupenky budou zdarma.

Kromě kreativního vyjádření má projekt Drone 100 také představit budoucnost bezpilotních letounů, včetně způsobů, jimiž by mohly být integrovány do různých odvětví. Jako příklady lze uvést:

Inspekce infrastruktury a opravy vysokých budov, například mostů a věží
Inspekce a hašení lesních požárů
Vyhledávací a zachraňovací práce, včetně lesů a oceánů
Rychlá dodávka léků a lékařského vybavení
Inspekce úrody na stovkách hektarů, včetně inspekce chorob a zavlažování

Intel je partnerem Vivid Sydney po šestý rok a svou stopu zanechá v řadě aktivit, které jsou součástí tohoto festivalu. Publiku slibuje interaktivní zážitky v každém prvku programu festivalu, jimiž jsou světlo, hudba a nápady. Intel je rovněž významným partnerem Opery v Sydney a jejího každoročního projektu Vivid LIVE. I v České republice podporuje společnost Intel kreativní projekty. Minulý rok se spojil festivalem světla SIGNAL, kde technologie Intel RealSense rozpoznávající tvář a gesta rozhýbala instalaci FACES na Šítkovské věži u pražského Mánesa.

Projekt Drone 100 je závislý na počasí a nelze jej tedy realizovat za deště, bouřky nebo silného větru. Detailní a aktuální informace nabídne facebooková stránka projektu.

Budoucí potenciál dronů ve společnosti bude rovněž diskutován na panelu Vivid Ideas 8. června pod názvem: Drones for Good.

tisková zpráva společnosti Intel

Měsíc, zdroj: NASA/Wikipedia, licence obrázku public domain

Mise LUMI od TRL Space byla zařazena do programu průzkumných misí Evropské kosmické agentury

Start první fáze měsíční mise LUMI (Lunar Mapper and Inspector), která umožní průzkum jižního pólu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *