Foto: © nanomanpro / Dollar Photo Club

Elektronika syntetizovaná z červeného fosforu

Fosforen, atomární vrstva fosforu, má vlastnosti připomínající grafen, v něčem ho ale i překonává. Jak ale s fosforem efektivně pracovat?

Při technologiích zpracování atomárního fosforu byli vědci dosud odkázáni na bílý fosfor, který je jedovatý a velmi hořlavý. Další z běžných modifikací, bezpečný červený fosfor, za běžných teplot reaguje podstatně méně ochotně. Výzkumníci z Florida State University ve spolupráci s firmou Chemring Ordnance nyní publikovali v časopisu Angewante Chemie metodu, jak dostat červený fosfor do roztoku, jednoduše, levně i ve velkém množství. Stačí použít ethoxid draselný rozpuštěný v ethanolu; při mírném zahřívání pak vznikají rozpustné polyfosfidy, které lze použít k dalším syntézám včetně výroby 2D atomárního fosforu – fosforenu.
Fosoforen má podobně jako grafen strukturu šestiúhelníků. Na rozdíl od grafenu lze jeho vodivost jednodušeji regulovat, má být také pružnější a stlačitelnější (výhoda pro „ohebnou“ elektroniku). Poprvé byl v roce 2014 připraven na Purdue University. Podobně jako grafen je také fosforen vlastně atomární vrstvou pouze jedné konkrétní modifikace fosforu, nikoliv zmíněného bílého či červeného, ale černého.

Zdroj: ScienceDaily a další

Nová studie odhaluje možný původ temné hmoty ve scénáři temného velkého třesku

Temná hmota mohla podle nové studie vzniknout ze samostatného „temného velkého třesku“, k němuž došlo …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *