Evropská komise dnes slavnostně oznámila, že poprvé spouští služby družicového navigačního systému Galileo. Evropa se tak zařadila mezi hlavní světové hráče na poli družicové navigace, jakými jsou zejména Spojené státy americké s populárním a dlouhodobě využívaným systémem GPS, Rusko se systémem GLONASS a Čína s BeiDou. Uživatelé a vlastnící chytrých mobilní telefonů vybavených vhodnými přijímači tak již budou moci signál z družic Galileo využívat a v kombinaci se systémem GPS najít signál i v místech, kde to doposud nebylo možné nebo jen velmi obtížné.
Zmínka o systému Galileo se poprvé objevila ve sdělení Evropské komise v únoru 1999 a od té doby se systém blíží ke své realizaci. Hlavním gestorem programu Galileo je Evropská komise, poskytováním prvních služeb je ale pověřena agentura GSA, která sídlí v Praze. První dvě experimentální družice Giove-A a Giove-B byly vypuštěny v letech 2005 a 2008 a na základě zkušeností z jejich provozu byla navržena evropská navigační družice GalileoSat. Navigační systém Galileo má celkem tvořit alespoň 24 provozních družic a 6 družic záložních, všechny ve výšce zhruba 23 000 kilometrů nad Zemí. V tuto chvíli se ve vesmíru nachází 18 družic a zbývajících 12 by mělo být vypuštěno do roku 2020.
Lepší pokrytí signálem a přesnější určování polohy
Všichni uživatelé vybavení přijímačem Galileo, např. ve svém mobilním telefonu, budou již brzy moci využívat signál z družic GalileoSat. Signál systému Galileo byl navržen tak, aby byl kompatibilní s GPS. V místech, kde byl doposud špatný nebo žádný signál, například v ulicích měst se zástavbou zastiňující výhled na oblohu, systém Galileo částečně zaplní mezery bez dostatečného pokrytí družicemi GPS. Postupem času, jak bude počet družic Galileo na oběžné dráze narůstat, uživatel zaznamená nejen lepší pokrytí signálem, ale i přesnost v určení své polohy.
Podobně jako americký systém GPS, Galileo nabídne pro všechny uživatele bezplatné určení polohy pomocí tzv. Otevřené služby (OS). Dále bude spuštěna šifrovaná Veřejně regulovaná služba (PRS), která bude k dispozici pouze veřejným orgánům pro účely ochrany obyvatelstva, pro hasičské záchranný sbor, celníky a policii ČR. Třetí spouštěnou službou bude Pátrací a záchranná služba (SAR), která je evropským příspěvkem k mezinárodnímu systému nouzové lokalizace Cospas-Sarsat a umožní zkrátit dobu potřebnou pro detekci lodí v nouzové situaci na moři či osob ztracených v horách ze 3 hodin na 10 minut. Galileo také od samého počátku garantuje vysokou přesnost časové informace, což využije zejména telekomunikační sektor, bankovní sektor pro synchronizaci finančních transakcí a energetický sektor pro synchronizaci distribučních energetických sítí.
Zatímco v roce 2010 existovali pouze tři výrobci čipových sad kompatibilních se systémem Galileo, dnes takové čipové sady vyrábí 17 společností, což představuje více než 95 % celosvětové nabídky. Kromě toho do konce roku 2018 bude přijímač pro systém Galileo součástí všech typů nově schválených vozidel prodávaných v Evropě vybavených systémem tísňového volání eCall. Rozrůstající se seznam zařízení a čipových sad kompatibilních se systémem Galileo je uveden na adrese www.useGalileo.eu. Veškeré informace týkající se vývoje produktů a služeb kompatibilních se systémem Galileo jsou k dispozici na internetových stránkách Evropského střediska služeb pro GNSS na stránkách www.gsc-europa.eu.