Srovnání Sluneční soustavy a systému TRAPPIST-1. Credit: NASA/JPL-Caltech

Exoplanety podobné Zemi budou spíš žluté a studené

Budou exoplanety v obyvatelné zóně spíše vodní světy? A nebo naopak zde bude pevnina pokrývat většinu povrchu? A co to může znamenat pro eventuální místní život?
Tilman Spohn a Dennis Höning nyní zkoumali, jak by se na kamenných planetách v pozemské zóně mohla poskládat rovnováha mezi pevninou a mořem. Podle výsledků této studie má být Země coby modrá planeta být spíše výjimkou: jen 20 % světů bude většinově pokryto oceánem. V 80 % případů se naproti tomu bude jednat o planety spíše suché, pevninské.
A jaké budou mezi oběma typy světů rozdíly? Oceánské světy budou (logicky) vlhké a současně teplé (za jinak srovnatelných podmínek se Zemí), snad i kvůli tomu, že budou mít větší obsah vodní páry v atmosféře a voda je skleníkový plyn. Zbylá pevnina bude mít povahu tropů/subtropů.
Naopak kontinentální světy s méně než 30 % oceánů by se vyznačovaly chladnějším, sušším a drsnějším podnebím. Chladné pouště by mohly zaujímat vnitřní části pevnin s klimatem připomínajícím Zemi v době ledové.
Otázkou je, zda se pevninské a oceánské světy mohou mezi sebou přeměňovat, respektive jakou povahu zde mají příslušné „rovnovážné stavy“. „Na Zemi je růst kontinentů sopečnou činností a jejich eroze zvětráváním přibližně v rovnováze,“ praví příslušná studie, respektive průvodní tisková zpráva. „V motoru zemské deskové tektoniky pohání vnitřní teplo geologickou činnost, jako jsou zemětřesení, sopky a stavba pohoří, a vede k růstu kontinentů. Eroze pevniny je součástí řady cyklů, v nichž dochází k výměně vody mezi atmosférou a nitrem planety. Naše numerické modely vzájemného působení těchto cyklů ukazují, že současná Země může být výjimečnou planetou a že rovnováha pevninské hmoty může být v řádu miliard let nestabilní. Ačkoli všechny modelované planety lze považovat za obyvatelné, jejich fauna a flóra může být zcela odlišná.“

https://meetingorganizer.copernicus.org/EPSC2022/EPSC2022-506.html
Zdroj: European Astrobiology Network Association / Phys.org

Poznámka PH: Na jednu stranu to vypadá tak, že planety ideální pro život (včetně vzniku života) by měly být o trochu teplejší než Země, snad tedy i „více oceánské“. Pro další evoluci pokročilého života možná naopak. Přece jen ale snad primárně teplota závisí na vzdálenosti planety od hvězdy a povaha povrchu zase na tom, kolik je vody přítomno celkově…

Sluneční soustava, zdroj: IAU/NASA, Wikipedia, licence obrázku public domain

Černé díry tvořené temnou hmotou by mohly ovlivňovat pohyb Marsu

V nové studii fyzikové z MITu a dalších institucí navrhují, že pokud většinu temné hmoty …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *