Foto: © bluebay2014 / Dollar Photo Club

Firma FEI vyvinula postup pro 3D rekonstrukci vzorků z mikroskopu

Brněnský výrobce elektronových mikroskopů FEI Czech republic představil ojedinělou technologii pro trojrozměrnou rekonstrukci vzorků. Patentově chráněný postup urychlí zkoumání biologických preparátů ve vědeckých centrech i nemocnicích, kde může přispět třeba k léčbě nádorových onemocnění. Firma dnes o technologii informovala v tiskové zprávě.

Trh s výzkumem biologických preparátů dlouhodobě roste a spolu s ním se objevují nové metody. Rastrovací elektronový mikroskop dokáže zkoumat povrch vzorku prostřednictvím paprsku elektronů. U biologických materiálů je ale také potřeba získat informace o celém objemu.

Vývojáři z FEI proto doplnili elektronový mikroskop ještě ultramikrotonem s diamantovým nožem, který postupně odřezává povrch vzorku o tloušťce desítek nanometrů. Každá vrstva je před odříznutím zobrazena elektrony o různé energii, což umožňuje její objemovou rekonstrukci. Poté prozářenou vrstvu odstraní diamantový nůž přímo v komoře mikroskopu a paprsek elektronů znovu prozáří odhalený povrch.

„Princip je jednoduchý, ale všechny procesy se musí odehrát v dokonalé souhře, aby bylo možné obraz zpětně rekonstruovat,“ uvedl aplikační specialista FEI Miloš Hovorka. Postup je automatizovaný prostřednictvím softwaru vyvinutého brněnskými programátory. Software následně data zpracuje a vytvoří trojrozměrný model zkoumaného objektu.

Brno patří ke světovým centrům elektronové mikroskopie. Vývoji nových přístrojů a metod se věnují různá vědecká pracoviště. Kromě FEI působí ve městě také výrobce Tescan Orsay Holding. S řadou inovací přišel brněnský Ústav přístrojové techniky Akademie věd ČR. Tamní vědci například přišli na to, jak v elektronovém mikroskopu sledovat živé vzorky.

Společnosti FEI loni vzrostly tržby o více než miliardu na 8,3 miliardy korun. Firmě ale klesl zisk, vydělala po zdanění 257 milionů korun, což je zhruba o třetinu méně než v roce 2014. Vyplývá to z výroční zprávy.

autor Nelumadau, zdroj Wikipedia, licence obrázku public domain

První český aviatik Jan Kašpar létal jen dva roky

Letecká kariéra prvního českého aviatika Jana Kašpara byla překvapivě krátká, trvala pouhé dva roky v …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *