Fregatka obecná (Fregata minor) je opravdový rekordman: dokáže létat nepřetržitě dva měsíce. Tvrdí to alespoň nová studie. Vědci využili údaje z přístrojů, které monitorovaly polohu, výšku, srdeční tep i zrychlení ptáků. Samozřejmě muselo jít o extrémně lehká zařízení, vždyť celý pták váží jen 1 až 1,5 kg – samičky jsou o něco větší.
Po 2 letech sledování se podařilo zjistit následující:
Fregatka se dokáže tak dlouho udržet ve vzduchu z několika důvodů. Létá extrémně energetický efektivně, spoléhá na vzestupné vzdušné proudy. Některé z typů těchto proudů fregatu zvedají až rychlostí 5 m/s, aniž pták musí mávat křídly – takhle se dostávají až do výšky 1 600 metrů. Pomalým klouzavým letem pak fregatka klesá k hladině pár hodin, v tomto stavu si dokáže i zdřímnout. Při stoupání vzhůru možná pták dokáže usnout i v kuse na cca půl hodiny.
Fregatka má také vzhledem ke křídlům velmi efektivně distribuovanou hmotnost těla.
Velmi opatrná ovšem musí být fregatka při lovu, rybu (vyskakující z vody před jiným predátorem; fregatky takto využívají hlavně lovící delfíny a tuňáky) potřebuje chytit nad hladinou nebo těsně u ní, pták nemá vodotěsná křídla a na hladinu si nesedá. (Poznámka: Fregatky také napadají jiné ptáky, přinutí je vyvrhnout kořist a tu pak opět chňapnou ještě ve vzduchu. V „námořnické“ literatuře je fregatka proto někdy ten špatný, ubližuje ptákům, které mají námořníci ve větší oblibě, rackům či albatrosům. Někdy se fregatky přiživí i ptáčaty v pobřežní kolonii jiného druhu.)
Tým vědců z Francie, Velké Británie, Kanady a Německa publikoval příslušnou studii v časopisu Science.
Ještě kuriozita: česky fregatka obecná, anglicky great frigate, latinsky frigate minor. To proto, že objevitel považoval ptáka za malého pelikána a druhové jméno minor už zůstalo i po překlasifikování.
Zdroj: Phys.org a další
Jak byl vyroben Disk z Nebry
Disk z Nebry (Nebra Sky Disc), starý více než 3 600 let (dle převládajícího názoru), …