Ukázka vzorků bodných zbraní pro testování ochranných oděvů proti probodnutí. Šestinohé kráčející roboty Lily a SCARAB II.
Umělá inteligence ve službách zdravotnických, bezpečnostních a vojenských institucí veřejného sektoru. Tak by se dala krátce popsat prezentace Fakulty elektrotechnické a Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT na mezinárodní výstavě Future Forces Forum. Událost, která představuje nejnovější technologie a přístupy k zajištění obrany a bezpečnosti na národní i mezinárodní úrovni, se koná od středy 19. do pátku 21. října na výstavišti v pražských Letňanech.
FEL ČVUT reprezentují vědecké skupiny z katedry počítačů a katedry měření.
Fakulta biomedicínského inženýrství prezentuje na veletrhu exponáty dvou vědeckých týmů, které část svých výzkumných aktivit směrují do oblasti bezpečnosti a armádních aplikací.
Systém pro identifikaci příchozí palby a virtuální laserová střelnice
Postupy umělé inteligence se uplatňují i v projektech, které rozvíjí katedra měření FEL ČVUT. V Letňanech mimo jiné představí systém pro identifikaci příchozí palby, který dokáže rozpoznat typ zbraně, ze které výstřel vyšel, i druh munice. Samoučící neuronové sítě k tomu potřebují databázi výstřelů natočených či snímaných akusticky.
„Pracujeme na vývoji stacionárních systémů, které dokáží se spolehlivostí 99 % rozlišit výstřel od jiného podobného zvuku, ale také lokalizovat polohu střelce. Podobné systémy používají například školy, úřady a jiné veřejné instituce ve Spojených státech pro případ teroristických útoků,“ říká prof. Jan Holub, vedoucí katedry měření FEL ČVUT.
Jeho katedra rovněž v Letňanech představí virtuální a laserovou střelnici a řadu dalších technologií, které reagují na potřeby současných bezpečnostních a vojenských institucí.
Systém autonomního průzkumu a multi-robotické platformy na zdolávání náročných terénů
Na stánku ČVUT se mohou návštěvníci seznámit s multirobotickými platformami pro zdolávání náročných terénů. Šestinohé kráčející roboty Lily a SCARAB II představují robotické platformy schopné autonomně prozkoumávat nepřístupné terény, včetně podzemních prostor či jeskyní bez dostupnosti signálu GPS. Sestava multirobotických systémů z FEL ČVUT se úspěšně zúčastnila loňského finále soutěže DARPA Subterranean Challenge, neoficiální „olympiády robotů“, organizované americkou vládní agenturou.
Multi-robotické platformy jsou schopné zcela autonomně, bez zásahu operátora, prozkoumat terén i za ztížených podmínek snížené viditelnosti a lokalizovat objekty zájmu. Právě autonomní systémy řízení využitelné v průzkumu patří mezi průlomové technologie, jejichž výzkumem a vývojem se laboratoř výpočetní robotiky na katedře počítačů pod vedením prof. Jana Faigla zabývá.
Senzorové sítě a monitorování životních funkcí v rámci sekce vojenské medicíny
Doc. Miroslav Bureš z katedry počítačů FEL ČVUT bude v rámci programu Medical Conference ve čtvrtek v 10.00 prezentovat na téma Senzorové sítě a monitorování životních funkcí ve vojenské medicíně.
Technologie senzorových sítí se stává dobře dostupnou – a má řadu perspektivních aplikací ve vojenské i civilní medicíně. Monitorování životních funkcí vojáků může být užitečné v případech, jako jsou péče o zraněné v boji, následná léčba zraněných vojáků nebo klinické studie. Prezentace seznamuje s konceptem lékařských senzorových sítí; dále ukazuje možné případy využití na třech nedávných experimentálních projektech ve vojenské a civilní medicíně, na kterých spolupracovala Univerzita obrany, České vysoké učení technické v Praze a další partneři.
Výzkumný tým Biomechaniky a asistivních technologií se představí hned několika projekty, na kterých v současné době pracuje:
Zařízení umožňující záznam a simulaci silových účinků ručních palných zbraní během střelby. Vedoucí týmu doc. Ing. Patrik Kutílek, MS.c., Ph.D., doplňuje: „Zařízení dále umožňuje měření pohybu zbraně a střelce při střelbě a hodnocení posturální stability těla střelce.“
Zařízení pro měření psychického a fyzického stavu osob v ICE (isolated, confined, extreme) prostředí, které je tvořeno kamerovým systémem a nositelným systémem měření fyziologických dat, které umožňuje odhadnout emoční stav a stav soustředěnosti členů posádky v ICE prostředích, a průběžně hodnotí také zdravotní stav členů týmu.
Systém pro měření postury těla armádních specialistů složený z kamer a siloměrných plošin umožňující měřit a hodnotit polohu segmentů těla a polohu těžiště těla při zdravotním vyšetření a tímto měřením hodnotit zdravotní stav svalově-kosterního systému.
Testování ochranných oděvů proti bodným zbraním: Ukázka vzorků bodných zbraní pro testování ochranných oděvů proti probodnutí. Zkušební poloautomatické zařízení umožňuje testování materiálů podle standardů odlišnými silovými účinky a typy hrotů.
Tým z katedry informačních a komunikačních technologií v lékařství prezentuje Inteligentní bezpečnostní dohledový systém pro vojáky a členy IZS. „Jedná se o multisenzorový monitorovací systém založený na umělé inteligenci určený ke snížení rizika, ochraně zdraví a bezpečnosti vojáků a členů IZS v reálném čase a pro podporu rozhodování velitele. Systém je použitelný pro hromadnou monitoraci při běžných akcích ale i během CBRN incidentů v obtížně dostupném terénu,“ doplňuje doc. Ing. Pavel Smrčka, Ph.D. z FBMI.