TESS se podílela na objevu nového zajímavého planetárního systému. U hvězdy GJ 357, která se nachází 31 světelných let od nás v souhvězdí Hydry, našla jednu planetu, která je o 20 % větší a o 80 % hmotnější než Země.
GJ 357 b obíhá okolo hvězdy s periodou 3,9 dní. Vědci následně využili data z pozemských spektrografů – zejména CARMENES, ale také HARPS a HIRES a našli další dvě planety. TESS je vidět nemohla, protože netranzitují. Podařilo se tak určit jen jejich hmotnost.
Další planeta v systému obíhá s periodou 9 dní a je 3,4krát hmotnější než Země. Nejvzdálenější planeta obíhá s periodou 55 dní a je nejméně 6krát hmotnější než Země. Tato planeta se pohybuje u vnějšího okraje obyvatelné zóny. Dostává od hvězdy 38 % záření, které dostává Země od Slunce.
autor: Petr Kubala
Převzato z webu Exoplanety.cz, upraveno
Tyto planetarní systémy mi přijdou podezřelé. Systémy, kde hned tři planety hmotnější než Země obíhaji s tak kratkou periodou se mi nezdají. Slunce je v zasadě typická hvězda, přesto velká většina objevených planet nemá ve sluneční soustavě ekvivalent.
Skoro začínám věřit na systematickou chybu bo pokud by všechny dosavadní objevy byly správné, tak by to sluneční soustavu pasovalo na velmi netypický systém.
urcite existuje nejaka systematicka „chyba“ v tom, ze pouze nejaky typ planet pouze u nejakeho typu hvezd jsme schopni detekovat (nebo alespon detekovat s vetsi pravdepodobnosti); ale to jste mozna na mysli nemel?