Systém WASP-132 obsahuje horký Jupiter (v popředí), vnitřní superzemi (zde tranzitující před oranžovou hostitelskou hvězdou) a planetu WASP-132d, objevenou směrem k vnější části systému. Kredit: Thibaut Roger - Université de Genève

Horké jupitery nemusejí obíhat samy, ukazuje podivný exoplanetární systém

Horké jupitery jsou obří planety, o nichž jsme si dříve mysleli, že obíhají samy v blízkosti své hvězdy. Předpokládalo se, že během migrace ke své hvězdě vyvrhují všechny ostatní původně přítomné planety nebo je naopak přirazí k hvězdě. Toto paradigma však bylo nedávnými pozorováními zpochybněno a nová studie vedená University of Geneva (UNIGE) také není v souladu s tímto modelem, respektive nachází výjimku. Vědci oznámili oznámil existenci planetárního systému WASP-132 s neobvyklou podobou: obsahuje nejen horký jupiter, ale také vnitřní superzemi a ledovou obří planetu.
Horké jupitery obíhají blízko své hvězdy, v mnohem menší vzdálenosti, než se nachází Merkur od Slunce. Tyto obří planety mohou jen obtížné vznikat v místech, kde je pozorujeme, protože v blízkosti hvězdy není dostatek plynu a prachu. Musí se proto rodit daleko od ní a v průběhu vývoje planetárního systému migrovat.
Až donedávna astronomové pozorovali, že horké jupitery jsou kolem své hvězdy izolované a v jejich blízkosti se nenacházejí žádné další planety. Toto pozorování se zdálo být o to přesvědčivější, že existovala teorie, která situaci vysvětlovala. Procesy spojené s migrací obřích planet ke hvězdě vedou k akreci nebo vyvržení všech planet na vnitřní dráze. Nedávná pozorování však naznačují i jiné možné scénáře.
Vědci objevili existenci multiplanetárního systému tvořeného horkým jupiterem, vnitřní superzemí (ještě blíže ke hvězdě než horký jupiter) a vnější masivní obří planetou (mnohem dále od hvězdy než horký jupiter). Pokud horké jupitery nejsou ve svém planetárním systému vždy osamoceny, pak musí být jejich migrace (alespoň někdy) probíhat jinak, než jsme si mysleli – méně destruktivně pro jejich sousedy.
Soustava WASP-132 je skutečně unikátní planetárním systémem. Obsahuje horký Jupiter, který oběhne svou hvězdu za sedm dní a tři hodiny, superzemi (kamennou planetu o hmotnosti šestkrát větší než Země) s oběžnou dobou 24 hodin a 17 minut, a obří planetu (o hmotnosti pětkrát větší než Jupiter), která oběhne hostitelskou hvězdu za pět let. Kromě toho obíhá ve velmi velké vzdálenosti ještě mnohem hmotnější průvodce, pravděpodobně hnědý trpaslík.
Kombinace přesných měření poloměru a hmotnosti rovněž umožnila určit hustotu a vnitřní složení planet. Horký jupiter WASP-132b byl obohacen těžkými prvky o hmotnosti kolem 17 hmotností Země. U superzemě převažují kovy a křemičitany, jejichž složení je dosti podobné složení Země.

Discovery of a cold giant planet and mass measurement of a hot super-Earth in the multi-planetary system WASP-132, Astronomy and Astrophysics (2025). DOI: 10.1051/0004-6361/202348177
Zdroj: University of Geneva / Phys.org

Top 10 ve fyzice za rok 2024: Laserové chlazení pozitronia

Nový titan-safírový laser je malý, levný a laditelný. Opravy kvantových chyb dvakrát jinak. Přelom roku …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *