(c) Graphicstock

Jak funguje umělá inteligence ve smartphonu?

Fotoaparát rozlišuje scény a scénáře, telefon dokáže rozlišovat mezi konverzací, hudbou nebo zvukem v pozadí.

Výkon procesorů ve smartphonech rok od roku roste. Navzdory tomu se však zdá, že sám o sobě nepostačuje na to, aby tento posun pocítili na vlastní kůži i uživatelé. Huawei je prvním výrobcem chytrých mobilních telefonů, který integruje umělou inteligenci do procesorů ve vlastních smartphonech. Vyšlapává tak cestu novým technologiím a poskytuje doposud nevídané možnosti jejich využití.

Z náročných úloh se stávají zdánlivě jednoduché
I když nám to tak možná nepřipadá, řada úkonů je pro dnešní smartphony a jejich moderní procesory velmi náročná. Můžeme si to ilustrovat na příkladu procesu, při němž se chytrý telefon musí rozhodnout, jak nastavit ostrost fotografie. Znamená to, že zařízení musí rozeznat, zda je fotografovaný objekt v popředí a ponechat ho ostrý, nebo naopak, zda jde o pozadí.
Prvním krokem je stanovení algoritmů fotoaparátu na identifikaci tváře. Jakmile je pak na záběru viditelná tvář osoby, ostrost a expozice jsou automaticky upraveny tak, aby fotografovaný objekt vypadal co nejlépe. Toto jednoduché a efektivní řešení automaticky zvyšuje pravděpodobnost, že se nám podaří kvalitní a dobře vypadající záběr. Stále však mluvíme o poměrně banálním úkonu, který je omezený pouze na jeden případ: focení portrétu zblízka.
Zařízení s integrovanou umělou inteligencí jdou v tomto směru mnohem dále. Pokročilá umělá inteligence fotoaparátu v nedávno představeném vlajkovém modelu Huawei P20 Pro umožňuje rozpoznat více než 500 scénářů v 19 různých kategoriích, přičemž fotoaparát smartphonu na základě rozpoznání daného prostředí, situace či objektu automaticky přednastaví ideální parametry pro nejlepší možnou fotografii.
Fotoaparát tak dokáže rozpoznat nejen tvář či postavu člověka, ale „ví“ jak vypadají třeba vlasy, květy nebo zvířata. Jinými slovy, smartphone s umělou inteligencí se na zobrazované prostředí dívá stejným způsobem jako člověk. Z náročného úkolu se tak stane zdánlivě jednoduchý. I to je důvod, proč Huawei považuje umělou inteligenci za oblast s výrazným potenciálem.

Efektivní pomocník
Brzy přijdou smartphony Huawei s dalšími pokročilými řešeními, které posunou inteligentní technologie pro každodenní život opět o kus dále. Například během nastavování focené scény fotoaparát kontroluje, zda ze záběru „neusekneme“ nic důležitého.
Pokud je pak pozadí příliš jasné, automaticky upraví expozici nejen podle úrovně jasu, ale i s ohledem na to, co je fotografovaný objekt. Toto řešení je možné díky tomu, že inteligentní telefon dokáže rozlišovat mezi jednotlivými prostředími jako obloha, budova, krajinka či osoba – a to dokonce i tehdy, když není viditelná tvář fotografovaného objektu.
Umělá inteligence, která je již součástí modelu Huawei P20 Pro, slouží rovněž pro pokročilou organizaci fotogalerie. V praxi to znamená, že uživatel může najít jakýkoliv snímek během zlomku sekundy díky inteligentnímu adresáři fotografií. Mnohem jednodušší je také úprava videí – editor dokáže snadno odstranit jeho nejnudnější a nejpomalejší části. Smartphone rovněž nabízí speciální efekty, u nichž zohlední téma fotografie nebo videa.

Vylepšení tradičních funkcí
I při všech inovacích a plejádě funkcí, které dnešní zařízení nabízejí, stále platí, že chytrý telefon je určený v první řadě na telefonování. Díky umělé inteligenci se zlepšuje také kvalita hlasového hovoru, protože dokáže rozlišovat mezi konverzací, hudbou nebo zvukem v pozadí. Tato inovace nahrazuje doposud používané jednoduché algoritmy, jejichž úlohou bylo jen potlačení či odstranění okolního šumu. Huawei P20 Pro rozlišuje mezi vícero druhy zvuků, díky čemuž je rozdíl, například u telefonního hovoru, okamžitě rozpoznatelný.
Efekt umělé inteligence se také odráží na úspoře baterie. Smartphone se nejen postupně naučí návyky uživatele, ale rovněž sám pochopí vlastní potřeby, důsledkem čehož bude efektivněji využívat spotřebu energie. Chytrý telefon si například všímá, které aplikace používáte nejčastěji a automaticky deaktivuje ty, které vyhodnotí jako nepotřebné, čímž uvolní místo v operační paměti.
Výrobci mobilních zařízení si uvědomují, že tento rapidní skok ve vlastnostech fotoaparátů, procesorů nebo displejů bude mít smysl jen tehdy, pokud půjde ruku v ruce s novým pohledem na další vývoj smartphonů. Klíčoví hráči chápou, že nejde pouze o neustálé vylepšování využitých komponentů. Do centra dění se přesouvá důraz na to, aby smartphone svému uživateli co nejvíce ulehčil každodenní život. A právě umělá inteligence je ztělesněním praktické aplikace tohoto vývoje.

tisková zpráva společnosti Huawei

Objev mini-neptunu a tajemství ztraceného horkého jupitera v systému TOI-2458

Horký jupiter se mohl zformovat přímo na místě ve velmi blízké vzdálenosti od hvězdy. Tým …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *