Je obecně známo, že např. drony od DJI jsou téměř “bezúdržbové”. I po 3 letech intenzivního provozu jsme u nás v DronPro nezaregistrovali jedinou provozně-technickou chybičku vyjma životnosti baterií. Největší otravou tedy zůstávají pravidelné aktualizace, ale těm se nevyhneme ani u PC nebo mobilu.
Předletová příprava dronu
Po vybalení z brašny/boxu prvotně zčíhněte jak dron, tak i ovladač ze všech stran, jestli nedošlo k vizuálnímu mechanickému poškození během přenosu (o něco se opřete, nebo vám sjede v autě nějaký těžký předmět na brašnu atp.).
Hned vzápětí sundejte veškeré krytky kamery. Rovněž nepokládejte stroj na místo, o které by se kamera mohla “šprajcnout” – typicky na louce o drn trávy. Několikrát vám to droník odpustí, ale jednoho dne odejdou servo motory u gimbalu a je vymalováno v řádu několika tisíc. Taky doporučujeme vzlétat ze zpevněné plochy, aby se dron při startu nepřeklopil. Takto zdánlivě banální nehoda (ani se nedá říct pád) měl za příčinu zkrat v motoru, který pak proletěl řídicí deskou až do kamery a cena opravy se vyšplhala přes polovinu ceny dronu.
Paměťovou kartu vkládejte vždy s citem, protože u některých modelů se zasunuje čipem nahoru, u některých čipem dolů.
Baterie po každém létání nabijte vždy do plna. Když nebudete létat delší dobu, energie tak klesne na konstantní hodnotu, ve které je baterii dobře. Kontrolujte jednou za čas i cyklus nabití baterií. Baterie mají životnost několika stovek cyklů. S přibývajícím počtem cyklů ale kapacita energie trvale klesá.
Určitě se vyplatí vyzkoušet i pevnost vrtulí na jejich koncích, jestli nejsou zpuchřelé, nebo na některém místě popraskané.
Aktualizace a kalibrace dronu
Na rozdíl od aut u “bezúdržbových” dronů není potřeba pravidelný servis. Stačí provádět pravidelné aktualizace, ale pozor! Aktualizujte vždy kromě dronu i ovladač a také každou baterii. Někdy je potřeba aktualizovat i firmware v mobilu. Dokud vám stroj slouží, létejte ostošest. Jakmile se dron ve vzduchu začne chovat nestandardně, nebo vám hází chybovou hlášku, pomůžou v 90 % případů již zmíněné aktualizace v kombinaci s kalibrací všech jednotek (IMU, kompas, gimbal, ale i RC).
Doporučené příslušenství k dronu
Pokud cestujete nalehko, vystačíte si s brašnou. Pokud se ale pohybujete v prostředí, kde byste riskovali, že vám kufr spadne z výšky, nebo do vody, doporučujeme megaodolné a současně vodotěsné hard-casy od Nanuku. Preventivně platí, že více ochranného příslušenství není nikdy na škodu.
Odolný kufr NANUK 915 DJI MAVIC AIR FMC
Jak se starat o profesionální drony?
U profi techniky jako je např. DJI Matrice 600 jsou postupy podobné. Pravidelnou kontrolu už ale musíte provádět po určitém počtu nalétaných hodin. Při kontrolách se zaměřujte zejména na motory, vrtule a baterie.
Když už máte droní základy, v příštím díle se podíváme na ta NEJ ze světa dronů.
Předcházející díl seriálu: Jak se s dronem naučit létat