Pixabay License. Volné pro komerční užití

Jednorázový zákrok vlastními upravenými buňkami slibuje vyléčit diabetes 2. typu

S diabetem druhého typu se toho moc dnes neudělá. Lze samozřejmě pravidelně podávat léky, držet dietu a upravit i jinak životní styl, nicméně v průměru prý člověku toto onemocnění prostě ubere 10 let života. Zvýšená hladina cukru v krvi zvyšuje pravděpodobnost onemocnění, srdce a mozkové mrtvice, způsobuje poškození sítnice, které může vést až ke slepotě, selhání ledvin a špatné prokrvení končetin („cukrovkářská noha“, závěrem může být až amputace).
Shulamit Levenberg a Rita Beckerman z Technion Faculty of Biomedical Engineering nyní navrhují novou léčbu pomocí autotransplantace svalových buněk. Toto vlastní buňky organismu byly po odebrání laboratorně upraveny tak, aby přijímaly cukr ve zvýšené míře. Myši léčené tímto způsobem vykazovaly normální hladinu cukru v krvi po několik měsíců po jediném zákroku.
Svalové buňky patří k hlavním cílům inzulínu a mají za úkol vstřebávat cukr z krve. Autoři výzkumu izolovali svalové buňky myší a upravili je tak, aby v nich bylo přítomno více transportérů cukru aktivovaných inzulinem (GLUT4). Tyto buňky pak byly pěstovány tak, aby vytvořily upravenou svalovou tkáň, a nakonec transportovány zpět do břicha diabetických myší.
Upravené buňky nejenže správně vstřebávaly cukr, čímž snížily jeho hladinu, ale také prostřednictvím signálů přenášených mezi buňkami vyvolaly vyšší vstřebávání i v dalších, původních svalových buňkách. Po 4 měsíce sledování myší došlo nejen k úpravě krevního cukru, ale také se zlepšilo ztučnění jater (další doprovodný příznak diabetu 2. typu). U buněk vlastního organismu by po jejich opětovné aplikaci nemělo docházet k odmítnutí, měly by správně reagovat na signály a bez problémů se do těla zase začlenit.
Vedle diabetu by se podle vědců podobným způsobem mohly dát léčit i některé další, méně časté choroby způsobené nedostatkem enzymů.

Margarita Beckerman et al, GLUT4-overexpressing engineered muscle constructs as a therapeutic platform to normalize glycemia in diabetic mice, Science Advances (2021). DOI: 10.1126/sciadv.abg3947
Zdroj: American Technion Society / MedicalXpress.com

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

2 comments

  1. Ide sa prihlásiť do nejakej experimentálnej liečby?
    Kým prejdu všelijaké skúšky, schválenie, už môžem byť ako cukrovkár na druhom svete, alebo tak ťažko nemocný, že takú liečbu asi nebude možné aplikovať. Som ochotný nejaké riziko podstúpiť a experimentálne firmy môžu dostať skôr licencie a rôzne povolenia v EU a SR. Za radu vopred ďakujem!

  2. to lze asi pouze napsat autorum puvodniho clanku nebo nejake diabeticke asociaci v CR/SR, nicmene od hlodavcu nez to zacnou zkouset na lidech…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *