autor: Jpgordon, zdroj: Wikipedia, licence obrázku public domain
autor: Jpgordon, zdroj: Wikipedia, licence obrázku public domain

Kastrace psům nemusí vůbec prospět

Hlavním důvodem kastrace psů je samozřejmě snaha vyhnout se nechtěným štěňatům. K tomu se mohou připojovat i další důvody, ovšem procedura má i odvrácenou stránku.
Někdy se kastrace (samců) provádí s cílem potlačit problémové chování, jindy jde o reakci na zdravotní potíže či prostě automatickou proceduru při přijetí nebo výdeji zvířete z útulku.
Spekuluje se, že účinky kastrace mohou být prospěšné dokonce i u člověka. Tak mužský hormon testosteron škodí imunitnímu systému. Objevily se (historické) studie, podle nichž se eunuši dožívali vyššího věku, samozřejmě pro takový výzkum těžko odladit metodiku (různý životní styl atd.). Když ale zůstaneme u psů, pak u fenek se zase jako zdravotní přínos kastrace uváděla především prevence rakoviny mléčných žláz a zánětu dělohy; to bývají časté příčiny smrti.
Studie týmů z University of California v Davisu, které byly publikovány v PLoS One a Veterinary Medicine and Science, ale ukázaly, že kastrace s sebou nese i významná zdravotní negativa. Přitom speciálně tyto studie byly zaměřeny na dnes vůbec nejoblíbenější plemena, německé ovčáky, zlaté a labradorské retrívry.
Hlavní autor studií Benjamin Hart ve svým výzkumech došel k závěru, že u německých ovčáků kastrace/sterilizace výrazně zvyšuje riziko onemocnění kloubů (dysplazie). Týká se to především zákroku provedeného do roku věku. Když už, stojí tedy za to zákrok odložit. Totéž se potvrdilo i pro retrívry.
U poruch kloubů je to celkem pochopitelné, protože kastrace prostě naruší hormonální hladiny, které během dospívání ovlivňují vývoj kostí.
Speciálně poslední výsledky z Hartova 15letého sledování 1200 německých ovčáků ukazují:
– samci kastrovaní do roka měli poruchy kloubů diagnostikovány 3krát častěji.
– u fenek kastrovaných v nízkém věku se navíc často objevila inkontinence moči.
– raná (nikoliv pozdější) kastrace fen snížila diagnózu rakoviny mléčné lišty z 4 % na méně než 1 %; na jiné typy rakovin ale kastrace vliv neměla.
Psi s poruchami kloubů samozřejmě trpí, omezené je i jejich využití pro výcvik (všechna zmíněná plemena jsou původně služební, i když nejčastěji jde dnes prostě o domácí mazlíčky). Každopádně alespoň v Evropě se vesměs nedoporučuje nechávat psy (obého pohlaví) kastrovat „jen tak“, v USA je to prý jinak. Ale když už, doporučují autoři studie, tak alespoň zákrok neprovádět ve štěněčím věku.
Zdroj: Phys.org a další

Lidé psy nejen vědecky zkoumají, ale i mají rádi: Azyl opuštěných zvířat v Libni: sbírka Psí přání

Psí útulek Libeň

Další kolo sporu: kapalná voda prý na Venuši nikdy nebyla

Nová studie došla k závěru, že Venuše nikdy nebyla obyvatelná – navzdory tomu, že se …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *