NASA uveřejnila data z kampaně číslo 15 kosmického dalekohledu Kepler. Pozorování probíhala od srpna do listopadu loňského roku.
Do zorného pole Keplera se dostalo na 23 tisíc objektů. V rámci mise K2 už Kepler nepozoruje jen hvězdy s cílem objevit nové exoplanety. Jeho úkoly jsou pestřejší a sahají od Sluneční soustavy po vzdálený vesmír.
Kepler pozoroval asteroid Ryugu, ke kterému už letos v létě dorazí japonská sonda Hajabusa. Okolo asteroidu bude obíhat do konce příštího roku a pokusí se z něj odebrat vzorky, které v prosinci 2020 dopraví na Zemi.
Přesná fotometrická data z Keplera mohou upřesnit dobu rotace asteroidu a určit jeho přibližný tvar.
V rámci kampaně 15 pozoroval Kepler také planetární systém K2-38, který byl objeven už při kampani číslo 2. Okolo hvězdy obíhají dvě planety o velikosti 1,6 a 2,4 Země. Nová pozorování mohou odhalit případné další dříve neobjevené planety.
Kepler pozoroval třeba také kataklyzmickou proměnnou hvězdu GW Lib. Jedná se o bílého trpaslíka, který krade materiál ze sousední hvězdy. V budoucnu by mohl vybouchnout jako supernova.
Dalekohledu dochází palivo
Mise Keplera se pomalu chýlí ke svému konci. Ke stabilizaci v kosmickém prostoru využívá tlaku slunečního záření a dvou zbývajících gyroskopů. Potřebuje ale také své motory a zásoby paliva postupně klesají. Na palubě není žádné přesné měřidlo, takže množství paliva v nádrži lze jen odhadovat. Existují ale už symptomy blížícího se konce – pokles tlaku v palivové nádrži nebo změny výkonu trysek. V ideálním případě bude Kepler pracovat ještě pár měsíců.
autor: Petr Kubala
Převzato z webu Exoplanety.cz, zkráceno