(c) Graphicstock

Knihy roku: Co (si) nadělit pod stromeček

Koronavirus českému knižnímu trhu nepřál, vydavatelé řadu titulů pochopitelně odkládali, nové nechystali. V minulých letech už tak jako tak klesalo množství vydavatelů, kteří se segmentu populárně-naučné literatury věnovali (nebo věnovali systematicky, tj. vydávali nikoliv jen občas nějaký titul). Co tedy z populárně-vědecké literatury letos vybrat?

Nakonec bych speciálně doporučil 3 tituly; žebříčky tohoto typu jsou samozřejmě krajně subjektivní.

Max Tegmark: Život 3.0. Člověk v éře umělé inteligence (Argo a Dokořán)
Na toto téma toho česky prostě mnoho nevyšlo. Samozřejmě jde o záležitost krajně spekulativní, na skoro každou větu v knize lze něco namítat nebo mít jiný názor. Sympatické mi přijde, že téma se zde rozebírá systematicky. Dojde i k otázce, co je to vědomí, a jak umělá inteligence převyšující člověka nejspíš vznikne.

Umělá inteligence, kyborgové a libertariánská utopie

Jak může vypadat umělá inteligence, která nahradí člověka

Nick Lane: Kyslík. Molekula, která stvořila svět (Argo a Dokořán)
Nick Lane umí psát, to už ukázaly jeho dříve česky vydané knihy. O evoluci toho vychází dost, zde se ale jde do biochemických podrobností, což už je výjimka. Jediná mírná výtka: často není jasné, co si myslí jen autor a co je záležitost mainstreamu (současného; člověk si něco pamatuje a teď neví, zda jiná prezentovaná teorie je již standard nebo Laneův nápad).

Kambrickou explozi odstartovaly fekálie

Kyslíková atmosféra zachránila Zemi vodu

Jiří Černý: Ze zámoří do Čech. Čokoláda, čaj a káva v raném novověku (Academia)
Protože jde o text podrobný (jinak asi že čokoláda přišla z Mexika atd. ví každý, ale netřeba zůstat u stránky v populárním časopisu nebo hesla na Wikipedii) a současně čtivý a zábavný.

Znali v antice cukr?

Jak kukuřice přišla do Evropy

kouzelný citát z knihy: Ve stejném svazku Miscellaneí jako Illmer popsal lékař Daniel Crüger (1639–1711) případ pacienta, vysoce postaveného braniborského dvořana, který údajně v důsledku pití čaje upadl do horečnatého onemocnění. Crüger jej nejprve léčil podáváním směsi piva s ředěným roztokem kyseliny sírové, aby „posílil jeho žaludek“. Pak nasadil ještě „roh z jednorožce“, projímadla a přikládání baněk, čímž definitivně zvítězil nad zhoubným účinkem čaje a pacient se kupodivu uzdravil. Crügerova léčba hezky demonstruje, jak vypadala typická galenická terapie raného novověku.

4. místo:

Richard Dawkins: Rozplétání duhy. Věda, bludy a touha po zázraku (Academia)

(úryvek)

Foto: © Dollar Photo Club

Evoluce spolupráce: Reciprocita

Reciprocita, často též nazývaná reciproční altruismus (reciprocal altruism), je jedním z možných mechanismů vysvětlujících kooperaci …

One comment

  1. Kniha o poprsí

    Chybí tu kniha Prsa ! 🙂
    Oslavují je básníci, opěvují zpěváci, zobrazovali je pravěcí lovci i výtvarníci avantgardních směrů. Ženská ňadra byla od úsvitu věků předmětem obdivu, uctívání, fascinace, ale i humoru a radosti. Jak se měnil „prsní“ ideál v průběhu staletí i jak se tento ideál liší v jednotlivých kulturách, jaké módní kreace zdobily ženskou hruď, zavzpomínáme na hvězdy stříbrného plátna, které se pyšnily bujnými i méně bujnými křivkami, zabrousíme do jazykovědy i geografie…
    https://www.albatrosmedia.cz/tituly/63507154/prsa/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *