Kukačka na hnízdě hostitele. FOTO: Oldřich Mikulica, AV ČR

Kukačka dokáže snést vejce za 4 s

Zajímavé je i to, že kukačka předpokládá, že hostitel umí počítat – jedno vejce vždy odstraňuje.

Ani aktivní obrana hnízda rákosníkem velkým kukačku od snesení vejce neodradí. To zjistili vědci z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR v čele s Václavem Jelínkem a Marcelem Honzou. Podařilo se jim shromáždit zatím největší sbírku videonahrávek kukačky obecné přímo při činu. Záznamy odhalily, že pokud je kukačka napadena agresivním rákosníkem, snaží se snášení zrychlit. V extrémním případě snesla vejce za pouhé čtyři sekundy. Výsledky publikoval časopis Ibis – International Journal of Avian Science.
Kukačka obecná je známá parazitickým způsobem života, při němž snáší svá vejce do hnízd jiných druhů ptáků. Mládě kukačky pak krátce po vylíhnutí vytlačí zbývající vejce nebo mláďata z hnízda ven a získá tak veškerou péči hostitelů pouze pro sebe.
Jedním z často využívaných hostitelských druhů je rákosník velký, pták velikosti většího vrabce, který hnízdí v rozsáhlejších rákosinách našich rybníků. Samice kukačky nejprve sleduje hostitelský pár. Snaží se nalézt hostitelské hnízdo a ve správný okamžik do něj snést své vlastní vejce. Doposud však nebylo známo, co přesně se během snášení v hnízdě odehrává.

Agresivní obrana kukačku neodradí
Zákulisí celého procesu nyní zdokumentovali vědci z Ústavu biologie obratlovců AV ČR v čele s ornitology Václavem Jelínkem a Marcelem Honzou. Pomocí videí podrobně popsali chování kukaček přímo při činu. Analýza víc než 150 jednotlivých záznamů parazitací ukázala, že už tak extrémně rychlé snášení vajec samicí kukačky může uspíšit agresivní reakce hostitelů, v tomto případě rákosníků velkých. Když se kukačka k hostitelskému hnízdu přiblížila nepozorovaně, trvala jí parazitace v průměru 16 vteřin; pokud ji napadl rákosník, doba se snížila na pouhých osm vteřin. V extrémním případě stihla kukačka snést vejce za poloviční čas, za pouhé čtyři vteřiny.
Napadení rákosníkem může vést až ke smrti kukačky, videa však ukázala, že ani velmi brutální útoky, kdy rákosníci sedí kukačce na zádech a klovou ji plnou silou do hlavy, jí ve snesení vejce nezabrání.

Ritualizovaný proces snášení
„Kromě toho, že jsme přesně popsali průběh a rychlost parazitace hostitelského hnízda kukačkou obecnou, jsme ukázali, že průběh samotného parazitačního aktu je vysoce ritualizovaný proces. Samice kukačky po příletu na okraj hnízda uchopí jedno z vajec, které se v hnízdě nachází, a až poté snáší svoje vlastní vejce. Hledání vejce, které by mohla samice odnést, provádí kukačka vždy, a to i tehdy, pokud na ni hostitelé útočí či je hostitelské hnízdo prázdné. Jedná se tedy o zjevně naprosto zásadní součást její parazitické životně strategie,“ popisuje Václav Jelínek.
Dosud se o průběhu chování kukaček na hnízdech hostitelů příliš mnoho nevědělo, takto rozsáhlou sbírkou videonahrávek nikdo nedisponoval. Výzkum tak zásadně rozšířil povědomí o chování kukaček i jejich hostitelů přímo během parazitace.

DOI: 10.1111/ibi.12930; https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/ibi.12930

Měsíc, zdroj: NASA/Wikipedia, licence obrázku public domain

Mise LUMI od TRL Space byla zařazena do programu průzkumných misí Evropské kosmické agentury

Start první fáze měsíční mise LUMI (Lunar Mapper and Inspector), která umožní průzkum jižního pólu …

One comment

  1. pavel houser

    mne by prislo nejzajimavejsi, kdyby u nekterych hostitelu kukacka vejce vyhazovala, u jinych ne („ten je tak blbej, ze si to nespocita“)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *