Kukulkánova pyramida v Chichen Itza je jako matrjoška

Slavná Kukulkánova pyramida ve východním Mexiku, která bývá společně s dalšími stavbami někdejšího mayského města Chichen Itza řazena mezi sedm novodobých divů světa, obsahuje dvě menší pyramidy. Oznámili to mexičtí archeologové, kteří stavbu přirovnali k „matrjošce“ – tradiční ruské dřevěné hračce nejčastěji v podobě panenky, která se skládá ze dvou částí a která v sobě ukrývá několik stále menších figurek.

Kukulkánova pyramida, pojmenovaná podle hlavního mayského boha Kukulkána, se tyčí do výšky 30 metrů a je nejznámější stavbou v Chichen Itza v mexickém státě Yucatán.

Archeologové již dříve uvnitř stavby objevili 20 metrů vysokou pyramidu. Nyní zjistili, že v ní je skryta ještě třetí pyramida o výšce deset metrů, napsal dnes zpravodajský server BBC News.

Nejmenší pyramida byla postavena mezi roky 550 a 800 našeho letopočtu, uvedli experti.

Středně velká stavba se datuje do let 800 až 1000 našeho letopočtu a ta největší byla dokončena mezi roky 1050 a 1300.

Nález ukazuje, že pyramida zasvěcená bohu slunce a nebes Kukulkánovi byla postavena ve třech fázích. „Je jako ruská matrjoška. Pod jednou velkou je skryta další a zase další,“ řekl šéf výzkumu René Chávez Segura.

Důvody k takovémuto vrstvení staveb bývaly různé. Někdy stavitelé chtěli zabránit chátrání původní pyramidy, jindy byla nová stavba spojena s nástupem nového vedení města, uvedla Denisse Argoteová z Národního ústavu antropologie a historie.

Nejmenší pyramida byla odhalena s pomocí moderních skenovacích technik, díky nimž nedochází k narušení struktury budov.

Objev by mohl přispět k lepšímu porozumění mayské kultury v podobě, jak existovala před tím, než ji ovlivnily populace z centrální části Mexika, prohlásila Argoteová.

Poznámka PH:
Kukulkán je mayské jméno boha, který byl ve středním Mexiku znám jako Opeřený had Quetzalcoatl.

autor Nelumadau, zdroj Wikipedia, licence obrázku public domain

První český aviatik Jan Kašpar létal jen dva roky

Letecká kariéra prvního českého aviatika Jana Kašpara byla překvapivě krátká, trvala pouhé dva roky v …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *