Odborníci z Kennedyho střediska chtějí vyvinout zařízení, které by tavilo lunární regolit, tedy jemný prach pokrývající povrch Měsíce, aby z něj vytvořilo kyslík. Pokročilé technologie pro zpracování místních zdrojů jsou nezbytné pro udržitelný lunární výzkum v rámci programu Artemis a uplatnění může najít i při cestách k Marsu. Tým kolem projektu GaLORE (Gaseous Lunar Oxygen from Regolith Electrolysis) již získal ocenění za vývoj tavicí technologie. Lunární regolit tvoří zoxidované kovy – například oxidy železa, křemíku či hliníku. GaLORE chce tento materiál ohřát na více než 1650 °C a následně do taveniny pustí elektrický proud. To způsobí chemické reakce, díky kterým se roztavený regolit začne dělit na kyslík a kovy.
„Po přistání první ženy a dalšího muže na Měsíci v roce 2024 bude NASA potřebovat technologie, které využívají lunární materiál pro dosažení sekundárního cíle – udržitelného lidského výzkumu Měsíce, abychom se připravili na dlouhodobé pilotované mise k Marsu,“ říká Kevin Grossman, expert na materiálové inženýrství a vedoucí projektu GaLORE a dodává: „Měsíc sice nemá atmosféru, ale kyslík se tam nachází ve formě prachových kovových oxidů. Extrakci využitelného kyslíku zajistí elektrolýza, ale využití plného potenciálu pro kosmické aplikace zatím brání technologické mezery.“
Elektrolýza, tedy průchod elektřiny kapalinou, není samozřejmě nic nového pod sluncem. Experimentuje se s ní běžně i na středních školách a používá se v mnoha průmyslových provozech. Ale podobné procesy mohou mimo naši planetu fungovat trochu jinak a v těchto technologických výzvách je největší riziko. Třeba vysoké teploty a přítomnost železa v regolitu vytváří silně korozivní podmínky. Provoz na Měsíci navíc vyžaduje technologický návrh, který odolá extrémním podmínkám a bude schopen fungovat autonomně.
„Naším cílem je vyřešit některé výzvy a dostat NASA o krok blíž k automatické masové výrobě kyslíku na Měsíci,“ říká Grossmann a dodává: „Kyslík by se dal využít pro podporu života astronautů, ale i jako okysličovadlo pro palivo. Kovy by se daly využít pro výrobu infrastruktury nebo 3D tisk vozidel či nástrojů, abychom naši přítomnost na Měsíci měli opravdu udržitelnou.“ Projekt GaLORE byl vybrán v rámci Ředitelství kosmických technologických misí pod hlavičkou NASA jakožto projekt spadající do kategorie Počáteční iniciativy (Early Career Initiative). Tým díky tomu obdrží po dobu dvou let každý rok 1,2 milionu dolarů na vývoj technologie. Předběžné práce již probíhají a projekt oficiálně začne 1. října.
Kategorie Počáteční iniciativa podporuje samostatné a praktické snahy malých týmů, které jsou většinou složené ze zaměstnanců na počátku jejich kariéry v NASA. Tyto týmy vyvíjejí technologie pro důležité výzvy, kterým agentura čelí. Aby toho mohly dosáhnout, týmy zapojené do této iniciativy navazují vazby s průmyslem, akademickou sférou či jinými vládními agenturami.
Závěrem připomeňme, že návrat Američanů na Měsíc má být ve dvou fázích. První je zaměřena na rychlost – dostat člověka na měsíc do roku 2024. Druhá je pak ve znamení udržitelnosti – do roku 2028 má být zajištěna mezinárodní lidská přítomnost na Měsíci i u něj. Agentura pak chce nasbírané poznatky využít i pro další výzvu – pilotovanou misi k Marsu.
Přeloženo z: https://www.nasa.gov/
autor: Dušan Majer
Převzato z Kosmonautix.cz, upraveno