Viry, zdroj: Pixabay. Pixabay License. Volné pro komerční užití

Léčba koronaviru krevní plazmou prý nefunguje

Zkusit léčit COVID-19 pomocí krevní plazmy těch, kdo chorobu již prodělali, dává celkem smysl. Ne všechno, co dává smysl, ale také funguje.
Alespoň podle aktuální situace v USA (výsledky jiných studií se přirozeně mohou lišit). Klinické studie zahrnující transfúzi krevní plazmy pacientům s lehkým až středně těžkými příznaky nemoci COVID-19 (respektive lidem krátce po nákaze koronavirem) byly zastaveny. Studie zahrnovala lidi, kteří došli k lékaři, ale po návštěvě nebyli hospitalizováni. Mezi 500 účastníky byli i lidé s rizikovými faktory, jako je obezita, vysoký tlak, diabetes a/nebo srdeční potíže.
Jedna skupina dostávala plazmu od vyléčených, druhá placebo. Z hlediska toho, kolik lidí bylo nakonec hospitalizováno nebo dokonce zemřelo, nebyl mezi oběma skupinami rozdíl. Americký National Institutes of Health opatrně konstatuje, že příslušná léčba sice nijak neškodí, ale je nepravděpodobné, že by mohla pomoci. Dřívější studie provedená v Indii a publikovaná v British Medical Journal vedla k závěru, že léčba nabízí omezenou účinnost.
Nadále se má experimentovat pouze s plazmou obsahující vysokou koncentraci protilátek a pro pacienty, kteří mají omezenou schopnost vytvářet si protilátky sami.

Zdroj: British Medical Journal / MedicalXpress.com

Viz také:
Může proti koronaviru pomáhat krev vyléčených pacientů?
Thomayerova nemocnice zahájila experimentální léčbu COVID-19 pomocí plazmy od vyléčených pacientů

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *