V oblasti dog science byla provedena řada pokusů, jak pes sleduje lidská gesta či oči a jak se v případě řešení problému obrací na člověka s očekáváním pomoci.
Na základě těchto výsledků pokládáme často psy za tvory velmi výjimečné. Vlci se takto nechovají (a to ani ochočení vlci ne, zatímco i toulaví psi nebo psi nezvyklí na člověka ano), ani praví šimpanzi či bonobové se v tomto psům nemohou rovnat. Smíšené výsledky dávají experimenty se sibiřskými liškami – potomky zvířat, které Beljajev a jeho spolupracovníci v rámci známého projektu selektovali na příchylnost k člověku.
Teď se ukazuje, že oční kontakt s člověkem za účelem pomoci při řešení nějakého úkolu (typicky pátrání po pamlsku) ale provádějí i kozy. Skutečně hledají nápovědu v lidských očích nebo gestech, když se k nim člověk otočí zády, nechovají se tak.
Viz následující video
Zdroj: American Association for the Advancement of Science
Poznámky:
Zajímavé na tom je, že koza těžko může od člověka očekávat něco zvlášť dobrého, přesto se ale na něj obrací o pomoc. (Možná jde o kozu ne „hospodářského stáda“, ale tam, kde s ní chovatel zachází jako s kamarádem?)
V češtině letos vyjde kniha Brian Hare, Vanessa Woods: The Genius of Dogs: How Dogs Are Smarter than You Think, která tyto otázky (kooperace zvířat s člověkem, testování inteligence zvířat…) zkoumá podrobně.